Szczyt G20 zacznie dyskusje o kryptowalutach

919

Szczyt G20 o kryptowalutach

Nagłaśniany od jakiegoś czasu szczyt G20 będzie miał istotne znaczenie dla rynku kryptowalut i jego regulacji. Teraz wiadomo, że najbliższy tydzień upłynie pod znakiem dwóch spotkań. Jak mówi oficjalny dokument będzie to głównie spotkanie o tematyce blockchain oraz podstaw kryptowalut. Terminy spotkań zaplanowane są na 19-20 marca 2018. Mówi się, że technologia ta ma doprowadzić do integracji sektora finansowego, jednak w tym samym czasie należy analizować stabilność finansową, kwestie podatkowe oraz nielegalne działania powiązane z kryptowalutami. Na te spotkania ma przyjechać 50 liderów delegacji (w tym 29 ministrów finansów, 20 prezesów banków centralnych i 10 szefów organizacji międzynarodowych). Oprócz walut wirtualnych poruszane będą inne tematy z zakresu finansów publicznych. G20 jest grupą najbogatszych dwudziestu krajów z całego świata takich jak: Chiny, USA, Rosja i inne.

Japonia ze swoimi propozycjami

Jeden z członków tego grona – Japonia, przedstawiła ostatnio propozycję wprowadzenia kryptowalut pod zapisy regulacji przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML). Według japońskich urzędników należy również ze względu na historyczne wzrosty przedyskutować kwestię ryzyka. W szczególności wzywają do ogólnoświatowych środków ostrożnościowych, które wymagają od platform kryptograficznych identyfikacji ich użytkowników. Japonia chce, aby nowe zasady umożliwiły międzynarodowym badaczom większy dostęp do informacji, zmuszając użytkowników kryptowalut i operatorów do ujawnienia swojej tożsamości i podejrzanej aktywności. Dużym wyzwaniem jest brak spójnego kierunku w regulacji kryptowalut, ponieważ każdy kraj ma swoje własne podejście. Niektóre kraje są przyjazne, w tym sama Japonia, podczas gdy inne są ostrożne, takie jak USA i Europa. A niektóre narody, takie jak Chiny, są wręcz antagonistycznie nastawione do tych pomysłów. Reuters zacytował jednego z urzędników, mówiąc, że „szanse dla liderów finansowych G20 dla uzgodnienia konkretnych globalnych zasad i przekazania o nich we wspólnym komunikacie są niskie”. Ciekawym jest to, że główny ciężar dyskusji ma polegać na określeniu zasad identyfikacji inwestorów a nie na wpływie kryptowalut na system bankowy.

O wszelkich postępach i spotkaniach w ramach szczytu G20 w Buenos Aires, będziemy informować na bieżąco na naszym portalu.

Komentarze