Putin | Rosyjscy oficjele mają wyspowiadać się z kryptowalut

5 117

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał rozporządzenie zobowiązujące urzędników publicznych do zgłaszania faktu posiadania kryptowalut.

Zgodnie z treścią dokumentu podpisanego w dniu wczorajszym, zarówno obecni urzędnicy, jak i osoby, które mają objąć stanowisko rządowe, muszą ujawniać, jakie aktywa cyfrowe posiadają, a także w jakiej ilości i sgdzie zostały zakupione. Pierwsze raporty mają dostarczyć od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 r.

Raporty muszą obejmować wszystkie rodzaje aktywów cyfrowych – w tym kryptowaluty, cyfrowe papiery wartościowe i tokeny użytkowe – będące własnością obecnego lub przyszłego urzędnika, a także ich małżonków i dzieci. Osoby liczące na objęcie posady w ramach administracji państwowej będą musiały ujawnić fakt posiadania kryptowalut podczas procesu składania wniosku.

Transparentność w tym zakresie ma być uzupełnieniem dotychczasowych, obowiązkowych raportów o majątku kandydatów – standardowej procedury antykorupcyjnej.

Putin reguluje kryptowaluty

Rosyjskie prawo klasyfikuje kryptowaluty jako rodzaj własności. Regulacje w tym zakresie zostały już przez Putina podpisane i wchodzą w życie w styczniu 2021 r.

Ministerstwo Finansów tego kraju zaproponowało niedawno pakiet projektów ustaw szczegółowo określających zasady zgłaszania kryptowalut do celów podatkowych. Zgodnie z tym projektem, zarówno osoby fizyczne jak i firmy muszą zgłaszać wymiar swojego portfolio, jeśli roczne transakcje przekraczają 600 000 rubli rosyjskich (około 7 800 USD). Niezastosowanie się do tego doprowadziłoby do grzywny lub do trzech lat więzienia, w zależności od ilości krypto ukrytych przed organem podatkowym.

Rząd ostatecznie złagodził te zasady. 30 listopada wprowadzono lżejszą wersję projektu ustawy do rosyjskiego parlamentu. Zgodnie z nim, niezgłoszenie stanu posiadania kryptowalut w odpowiednim czasie powinno skutkować grzywną w wysokości 50000 rubli (około 682 USD), a niezgłoszenie ich w ogóle oznacza karę w wysokości 10% sumy wszystkich transakcji przychodzących lub wychodzących, w zależności od tego, która kwota jest wyższa.

Komentarze