Nexo dogaduje się z SEC. Jakie są warunki?

2 578

To był trudny tydzień dla Nexo Capital. W niedzielę bułgarskie władze poinformowały, że mają dowody na to, iż klienci firmy wykorzystują platformę do nielegalnych działań, w tym prania pieniędzy, „przestępstw podatkowych” i finansowania terroryzmu. Nexo stanowczo zaprzecza tym oskarżeniom.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd w czwartek oskarżyła również firmę pożyczkową o sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych. Komisja twierdzi, że Nexo nie zarejestrował się w SEC przed zaoferowaniem swojego produktu pożyczkowego kryptowaluty, wyraźnie reklamowanego hasłem „Earn Interest”.

W ugodzie z SEC firma zgodziła się zaprzestać oferowania programu odsetkowego i zapłacić karę w wysokości 22,5 miliona dolarów oraz dodatkowe 22,5 miliona dolarów dla ugody z krajowymi organami regulacyjnymi.

„Nie martwimy się o etykiety umieszczane na ofertach, ale o ich rzeczywistą wartość ekonomiczną” – powiedział Gurbir S. Grewal, dyrektor działu egzekucyjnego SEC. Dodał on również, że w kryptowaluty nie są wyłączone przez federalne przepisy dotyczące papierów wartościowych.

Jeśli oferujesz produkty, które stanowią papiery wartościowe zgodnie z ustalonymi przepisami i precedensami prawnymi, to niezależnie od tego, jak je nazywasz, podlegasz tym przepisom i oczekujemy ich przestrzegania.

W swoim wniosku SEC twierdzi, że oferta i sprzedaż produktu „Earn Interest” nie kwalifikowała się do zwolnienia ze zgłoszenia do SEC, co oznacza, że ​​firma musiała zarejestrować swoją ofertę i sprzedaż, a tego nie zrobiła.

„Oskarżyliśmy Nexo o to, że nie zarejestrował swojego detalicznego produktu – kryptopożyczki przed zaoferowaniem go publicznie, omijając podstawowe wymogi dotyczące ujawniania informacji mające na celu ochronę inwestorów” – powiedział przewodniczący SEC Gary Gensler w ogłoszeniu SEC. „Przestrzeganie naszych przepisów nie jest wyborem”.

„W przypadku nieprzestrzegania przez firmy kryptowalutowe będziemy nadal śledzić ich działalność, aby pociągnąć je do odpowiedzialności” – kontynuował Gensler. W tym przypadku, między innymi, Nexo zaprzestaje oferowania niezarejestrowanego produktu pożyczkowego wszystkim inwestorom amerykańskim.

Uruchomiona w 2018 roku Nexo jest brytyjską platformą aktywów cyfrowych, która pożycza środki klientom. W czerwcu 2020 roku firma rozpoczęła oferowanie swojego produktu „Earn Interest”. Jednak do września 2022 r. kilka stanów USA, w tym Kalifornia, Vermont, Oklahoma, Karolina Południowa, Kentucky i Maryland, złożyło przeciwko firmie nakaz zaprzestania działalności, nazywając produkt „Earn Interest” niezarejestrowanym papierem wartościowym.

W tym samym miesiącu Nexo ogłosiło, że przejmie udziały w amerykańskim banku Summit National Bank z siedzibą w Wyoming.

Globalne organy regulacyjne zintensyfikowały swoje działania egzekucyjne w następstwie upadku kilku firm kryptowalutowych, w tym Celsjusza i FTX. W grudniu 2022 roku Nexo ogłosiło, że zakończy swoją działalność w USA po spięciu jakie nastąpiło z organami regulacyjnymi.

Chociaż Nexo zaakceptowało ugodę, firma twierdzi, że umowa jest zawarta na zasadzie „no-ammit-no-ney”. W komunikacie prasowym, przedstawiciele Nexo stwierdzili, że amerykańskie federalne organy regulacyjne nie oskarżyły firmy o oszustwo lub wprowadzające w błąd praktyki biznesowe. Współzałożyciel Nexo Antoni Trenchev powiedział:

Jesteśmy zadowoleni z tego wypracowanego kompromisu, który jednoznacznie kończy wszelkie spekulacje dotyczące relacji Nexo ze Stanami Zjednoczonymi. Teraz możemy skupić się na tym, co robimy najlepiej: tworzeniu bezproblemowych rozwiązań finansowych dla naszych odbiorców na całym świecie.
Komentarze