Kryptowaluty staną się pełnoprawnym i legalnym środkiem płatniczym w Japonii od 1 kwietnia

Japoński rząd wydał akt prawny, który zmienia status Bitcoina i innych kryptowalut na legalne i pełnoprawne środki płatności. Uznanie kryptowalut za ekwiwalent innych pieniędzy wejdzie w życie 1 kwietnia bieżącego roku.

W lutym Japoński Urząd Regulacji Rynków Finansowych (FSA) rozpoznawał wnioski o uznanie kryptowalut na równi z pieniędzmi FIAT. Pozytywna decyzja oznaczała, że wg Urzędu Bitcoin spełnia funkcje jakie są potrzebne do uznania czegoś za walutę. W marcu zaś tamtejszy rząd wydał ostateczną rezolucje.

Oprócz zmian w ustawie o usługach płatniczych modyfikacji dokonano także na gruncie walki z przestępstwami finansowymi: „Act on Prevention of Transfer of Criminal Proceeds” [z ang. Ustawa o zapobieganiu transferowi dochodów ze źródeł kryminalnych] nakłada na japońskie giełdy obowiązek zaostrzenia procedur mających na celu weryfikacje klienta.

Procedura Know Your Client (z ang. Poznaj swojego klienta) nakazuje giełdom m.in.: weryfikować tożsamość klientów, którzy otwierają konta, prowadzić rejestr transakcji czy wreszcie powiadamiać odpowiednie instytucje o podejrzanych transakcjach. Giełdy już odpowiedziały na nowe wymogi:

Ustawa o APTCP nabierze mocy prawnej z dniem 1 kwietnia br. Aby zastosować się do jej postanowień Coincheck wdraża procedury KYC

– można przeczytać na stronie Coincheck. Podobny komunikat ogłosiła tez giełda Zaif. Zachęca w nim klientów do otwierania kont przed 1 kwietnia, gdyż później będzie to znacznie utrudnione.

Uregulowanie sytuacji prawnej Bitcoina w Japonii jest szczególnie ważne ze względu na pamiętny upadek giełdy Mt.Gox, gdzie w dość niejasnych okolicznościach zginęła większość zdeponowanych tam Bitcoinów. CEO Bitflyer Yuzo Kano, w wywiadzie dla Bitcoin.com nawiązał to owego wydarzenia:

Straciliśmy zaufanie do Bitcoina trzy lata temu i większość osób wciąż jeszcze nie wierzy w niego w Japonii. Teraz nadszedł czas by odzyskać zaufanie tak, by duże korporacje weszły na rynek z różnych powodów i z różnymi celami. To najprawdopodobniej spowoduje większą uwagę i rozbuduje ekosystem Bitcoin-Blockchain.

Wprowadzenie takich regulacji usytuuje Japonie na pozycji jednego z najistotniejszych krajów dla Bitcoina. Już dzisiaj widać, że Japońskie giełdy stanowią sporą część wolumenu. Wspominany wcześniej Bitflyer sam odpowiada za około 12% miesięcznego obrotu, co stawia go na drugiej pozycji zaraz za Bitfinex.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze