Kryptowaluty: Podatki i ostry protest polskich inwestorów

784

Podatki od kryptowalut wywołały ogromne emocje

Społeczność inwestorów niezwykle burzliwie przyjęła informacje o stanowisku Ministerstwa Finansów co do opodatkowania kryptowalut. Wielkie emocje wywołały kwestie dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych. Według MF jest ona wymagana przy transakcjach wymiany kryptowalut a to spowodowało falę komentarzy. Problem mają szczególnie Ci, którzy mieli ogromną liczbę transakcji i z każdej z nich będą musieli zadeklarować podatek PCC. Na Facebook’u pojawiła się nawet grupa protestacyjna dotycząca tej interpretacji ministerialnej. Przyłączenie do tej akcji zapowiedzieli m.in.: chłopacy z Krypto Raportu. Link do grupy: LINK

Działania podjęły inne osoby jak Jacek Wilk z partii Wolność (członek sejmowego Zespołu ds. Kryptowalut) tworząc spotkanie w Sejmie RP:

Niektórzy poszli dalej zawiadamiając o łamaniu prawa przez Ministerstwo Finansów przez posła Zbigniewa Konwińskiego:

Źródło: https://www.facebook.com/groups/1646837052030756/permalink/1649022775145517/

Ciekawostką jest też, że MF wydało komunikat o którym więcej piszemy w tym newsie. Odpowiedź zapowiedział prof. Krzysztof Piech:

Wspomniany teraz profesor apelował również wcześniej o spokój inwestorów:

W internecie rozpoczęła się też zbiórka podpisów do rządu w sprawie tego precedensu: LINK

Świat również dowiedział się o działaniach w naszym kraju, o czym poinformował poczytny portal gospodarczy Bloomberg: LINK

W wyniku ostatnich wydarzeń jedna z giełd BitMarket24 poinformowała o sprzedaży spółce brytyjskiej swojego podmiotu. Część osób również w tej sytuacji negatywnie odnosiło się do ogólnej atmosfery, która obecnie mogła spowodować niniejszą sprzedaż:

Rafał Zaorski z Trading Jam Session zaproponował niekonwencjonalny protest:

Kryptowaluty pojawiły się zatem na ustach inwestorów. Pytanie czy sprawy nabiorą tempa i będzie coraz większy rozdźwięk protestów.  Te kwestie również są komentowane na zagranicznych portalach społecznościowych, budząc niejednokrotnie zdziwienie jak np. na Reddicie:

1% tax of the total trade value on each crypto to crypto transaction in Poland from CryptoCurrency

Ze względu na dynamizm sytuacji i możliwość rozwoju protestów będziemy informować na bieżąco. Zapraszamy do dyskusji na ten temat!

Komentarze