Polityk zapłaci za pump-and-dump

917

Republikański kongresmen Madison Cawthorn z Karoliny Północnej został wezwany do zapłacenia ponad 14 000 USD za udział w kryptograficznym schemacie „pump-and-dump” stosowanym na początku tego roku.

Kongresmen i moneta LGB

Komisja Etyki Izby Reprezentantów zatwierdziła we wtorek raport swojej podkomisji śledczej (ISC) z 1 grudnia, w którym stwierdzono, że Cawthorn naruszył zasady Izby, mając interes finansowy w tokenie kryptograficznym znanym jako LGB Coin bez uprzedniego ujawnienia go.

Według raportu, Cawthorn kupił 180 miliardów monet LGB za 150 000 USD 21 grudnia 2021 r., po czym trzykrotnie sprzedał je w ciągu 18 dni. Cawthorn był widziany wielokrotnie promując token online i osobiście, po tym, jak cena LGB spadła o 80% w kwietniu.

Kongresmen ukarany

Cawthorn zapłaci teraz 14 237 USD „odpowiedniej organizacji charytatywnej” do 31 grudnia 2022 r. i musi zapłacić 1000 USD z tytułu opłat za złożenie wniosku do Departamentu Skarbu USA do 20 grudnia.

Czlonkowie podkomisji napisali w swoim raporcie:

Kongresmen Cawthorn nie ujawnił ani zakupu, ani sprzedaży swojej monety LGB, dopóki Komitet nie powołał podkomisji śledczej

Brak konsensusu ISC

ISC nie udało się osiągnąć konsensusu co do tego, czy Cawthorn zamierzał osobiście czerpać korzyści ze swoich działań promocyjnych. Całkowita suma grzywny prawdopodobnie wynika z tego, że ISC nie jest w stanie ustalić, czy Cawthorn świadomie lub umyślnie zaangażował się w program.

Moneta LGB reklamowała się jako token memu ERC-20 „inspirujący pozytywność i patriotyzm”. Token reprezentował ruch Let’s Go Brandon, który był zastępcą wśród środowisk prawicowych i nawiązywał do prezydenta USA Joe Bidena. Jego pierwotne znaczenie brzmiało „F—Joe Biden”.

Pozew zbiorowy , w którym wymieniono kilku promotorów projektu tokena LGB, w tym menedżera funduszu hedgingowego Jamesa Koutoulasa, toczy się obecnie w sądach.

Wzlot i upadek kongresmena

Cawthorn był również przesłuchiwany w związku z jego rzekomymi „niewłaściwymi relacjami” z pracownikiem Kongresu, chociaż ISC stwierdziło w swoim raporcie, że nie znalazło dowodów na poparcie tego twierdzenia.

26-latek, który został jednym z najmłodszych członków Kongresu, przegrał partyjne prawybory w maju w kontrolowanym przez Republikanów wiejskim 11. dystrykcie Północnej Karoliny niewielką przewagą około 1500 głosów.

Uważany przez wielu krytyków i zwolenników za politycznego podżegacza, Cawthorn był kiedyś uważany za wschodzącą postać w skrajnie prawicowej frakcji Partii Republikańskiej, kierującej się trumpizmem, kiedy został wybrany w 2020 roku.

Młody polityk wypadł z łask kolegów, gdy insynuował, że niektórzy republikańscy członkowie Kongresu zaprosili go na kokainową orgię.

Komentarze