Komputer kwantowy od Honeywell | Czy to już koniec Bitcoina?

Honeywell ogłosił, że jego najnowszy komputer kwantowy osiągnął pojemność kwantową 64 – dwa razy większą niż IBM i konkurencyjne maszyny Google.

Nowy komputer kwantowy stawia poprzeczkę bardzo wysoko

Amerykański koncern przemysłowy Honeywell podniósł poprzeczkę w wyścigu obliczeń kwantowych. Firma ogłosiła że jej najnowsza maszyna osiągnęła pojemność kwantową o wartości 64. To czyni ją dwukrotnie większą niż komputery kwantowe obsługiwane przez rywali z IBM i Google.

Pierwsze doniesienia o nowej maszynie od Honeywell pochodzą jeszcze z marca tego roku. Już wówczas koncern chwalił się, że ich komputer kwantowy jest „dwa razy potężniejszy niż alternatywy w branży”:

„Oznacza to, że jesteśmy bliżej branż wykorzystujących nasze rozwiązania do rozwiązywania problemów obliczeniowych, które są niepraktyczne w przypadku tradycyjnych komputerów” – stwierdził Honeywell w oświadczeniu.

Objętość w mechanice kwantowej

Objętość kwantowa (quantum volume) to miara stworzona przez IBM. Określa ona możliwości komputerów kwantowych i potencjalne wskaźniki błędów. Dla porównania sam IBM ogłosił, że jego najnowszy komputer kwantowy, Raleigh, uzyskał w styczniu wynik 32.

W sercu komputera kwantowego Honeywell znajduje się komora ultrawysokiej próżni wielkości piłki do koszykówki. Kula zawiera próżnię z pięciokrotnie mniejszymi cząstkami niż przestrzeń kosmiczna i jest chłodzona kriogenicznie ciekłym helem do temperatury zaledwie 10 stopni Fahrenheita powyżej zera absolutnego. W takich okolicznościach atomy praktycznie przestają wibrować.

Zmiana kwantowego paradygmatu?

Według Forbesa, po udanym uruchomieniu komputera kwantowego, Honeywell planuje komercyjne udostępnienie swoich usług innym firmom. „Usługa może kosztować około 10 000 USD za godzinę” – stwierdził Tony Uttley, prezes Honeywell Quantum Solutions.

Chociaż Honeywell nie ujawnił, ilu klientów już zgłosiło chęć skorzystania z komputera kwantowego, firma poinformowała, że ma już umowę z JPMorgan Chase. Forbes dodaje, że zespół ekspertów kwantowych JPM prawdopodobnie wykorzysta maszynę Honeywell do wykonania ogromnych obliczeń w celu zbudowania modeli wykrywania oszustw.

Uttley dodał również, że osiągnięcie Honeywell pokazało, że komputery kwantowe znajdują się już prawie w momencie, gdy przestają być fascynującą nowością z powieści science fiction i stają się prawdziwym rozwiązaniem rzeczywistych problemów.

Prezes nadmienił, że w przyszłości Honeywell zamierza zwiększyć objętość kwantową swojej maszyny dziesięciokrotnie, osiągając wynik 640 000 do 2025 r.

Czy komputer kwantowy może zabić Bitcoin?

Badacze tematu twierdzą, że komputer kwantowy musiałby mieć około 2500 kubitów mocy obliczeniowej, aby złamać 256-bitowe szyfrowanie używane przez Bitcoin. Gdyby tak się stało, teoretycznie byłoby możliwe, aby właściciel komputera kwantowego przejął kontrolę nad łańcuchem bloków Bitcoin. W konsekwencji, cena BTC prawdopodobnie by spadła.

Kiedy Google osiągnął przełom w dziedzinie obliczeń kwantowych w listopadzie ubiegłego roku, eksperci ds. blockchain twierdzili, że minie co najmniej dziesięć lat, zanim stanie się to problemem dla branży. Inni przewidują, że komputery kwantowe mogą być wystarczająco potężne, aby zagrozić Bitcoinowi już w 2022 r.

Czy ostatnie doniesienia o komputerze kwantowym od Honeywell mogą wpłynąć na ten terminarz jeszcze bardziej?

Przeczytaj więcej na temat komputerów kwantowych i bitcoin

źródło grafiki tytułowej: Honeywell

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze