Peercoin opis kryptowaluty

NAZWA I LOGO

Peercoin


TWÓRCY I DEWELOPERZY

Twórcami Peercoina są Scott Nadal i ukrywający się pod pseudonimem twórca Primecoina Sunny King. Pierwszy z twórców wycofał się z projektu i aktywny pozostaje jedynie King. Moneta powstała 12 sierpnia 2012r. jest więc jedną z najstarszych w świecie kryptowalut.


OPIS KRYPTOWALUTY

Peercoin jest internetową walutą peer-to-peer. Łączy w sobie systemy proof-of-work i proof-of-stake, który to został po raz pierwszy zastosowany właśnie w tej monecie. Waluta jest inspirowana Bitcoinem i choć posiada wiele wspólnych cech to jednak różni się od protoplasty bardziej niż inne kryptowaluty. Peercoin wg twórców ma być rozwiązaniem na niezwykłą energochłonność procesu wytwarzania Bitcoinów. Niższy pobór energii ma być zapewniony dzięki systemowi Proof-of-stake. Docelowo zużywane będzie tyle energii ile jest potrzebne do uruchomienia klienta Peercoin.

Mimo, że Peercoin nie ma do końca jasno sprecyzowanego limitu monet to jednak ma w sobie element deflacyjny, gdyż bezpowrotnie niszczone jest 0.01 PPC na każdy kilobajt transakcji. Dzieje się tak ze względu na specyfikę połączonego proof-of-stake i proof-of-work.

 


SPECYFIKACJA

Proof-of-stake jest procesem innym od klasycznego proof-of-work gdzie użytkownicy nagradzani są za wykonaną pracę (jak sama nazwa wskazuje). W POS monety generowane są za samo ich posiadanie. Przy okazji tworzenia bloku opartego na POS od górnika wymagane jest utworzenie transakcji/stawki monetowej (coinstake), która polega na wysłaniu pewnej części funduszy górnika do niego samego. W ramach tego procesu określona jest też wysokość nagrody (coś jak odsetki działające na podobnej zasadzie jak nagroda za blok w Bitcoinie). Oznacza to, że ktoś posiadający 5% monet będzie generować 5% bloków w systemie POS, zaś sama generacja w POS stanowi 1% ogólnej liczby monet.

Ryzyko ataku 51% zostaje znacznie zmniejszone w Peercoinie. Atak 51% może nastąpić gdy ktoś będzie kontrolować przynajmniej 51% mocy sieci. Kontrola co najmniej połowy mocy sieci daje teoretyczną możliwość wykonania double-spend czyli podwójnego wydania jednej kwoty Bitcoinów. Zatem jeżeli liczba górników się zmniejsza rośnie udział w mocy sieci każdego z pozostałych. Prowadzi to do ryzyka osiągnięcia przez kogoś 51% mocy sieci. System POS zmniejsza to ryzyko ponieważ nowe monety generowane są nie tylko przez górników, ale też przez samych posiadaczy. Co więcej Peercoin dąży do tego, aby w przyszłości większość monet była generowana przez POS, a nie przez POW. Z powodu rosnącej trudności bowiem, kopanie monet będzie coraz mniej opłacalne.

Inflacja ma być na stabilnym poziomie 1% rocznie z powodu użycia systemu POS. Oznacza to, ze teoretycznie liczba monet jest nieograniczona, mimo że technicznie w kodzie Peercoin figuruje ograniczenie do 2 miliardów monet. Limit ten może jednak być bardzo łatwo zmieniony, a samo osiągnięcie go może zająć dziesiątki i setki lat z powodu specyfiki podaży.

Energia potrzebna do funkcjonowania sieci jest znacznie mniejsza niż w przypadku Bitcoina, który wymaga wydajnych maszyn o dużych mocach obliczeniowych ze względu na duża trudność wydobycia. Choć w początkowym etapie rozwoju projektu większość monet będzie wydobywana przez POW to jednak docelowo górę weźmie POS z powodu rosnącej trudności kopania Peercoina i tym samym malejącej opłacalności wydobycia.

Z racji hybrydowego systemu POW i POS przyjęło się w środowisku, ze monety mogą być zarówno „wykopywane”  (POW mined) jak i „wybijane” (POS mint). Wybijanie monet jest szczególnie korzystne dla zwykłych użytkowników, gdyż nie wymaga ani nakładów na sprzęt, ani wiedzy techcznicznej. Dodatkowo dzięki temu Peercoin ma jeden z najmniejszych blockchainów, co niewątpliwie jest zaletą (0,65GB).

Fee, czyli opłata za transakcję jest stała (0,01 PPC/kb) i dodatkowo w całości niszczona. Oznacza to, że górnicy otrzymują jedynie nagrodę za bloki, a mempool nie istnieje. Nie można zatem przyspieszyć transakcji na drodze ustalenia większej opłaty transakcyjnej. Może być to problemem w przyszłości wraz ze wzrostem wartości Peercoina, gdyż takie ograniczenie można zmienić jedynie na drodze hardforku.

 

Maksymalna ilość monet: Bez limitu

Wydobytych monet: 24,022,450 PPC

Pierwszy blok: 2012-08-19

Liczba bloków: 297,242

Średni czas pomiędzy blokami: 7m 53s

Nagroda w bloku: 54.43 PPC

Rozmiar Blockchain: 0.6599 GB

Algorytm: SHA256


DYSTRYBUCJA

Podaż nie jest ściśle określona. Nie ma limitu monet, gdyż roczna inflacja wynosi ok. 1%. Nagroda za blok rozpoczyna się od 2999PPC i zmniejsza się wraz ze wzrostem trudności wydobycia. Każdorazowy wzrost trudności o 16 razy oznacza zmniejszenie nagrody w bloku POW o połowę. Wraz nagrodą POS obecna nagroda za blok wynosi ok. 53 PPC.

ICO – brak

Premining – brak


CZYM RÓŻNI SIĘ OD BITCOINA?

Peercoin to połączenie Proof-of-stake i Proof-of-work. Bitcoin zaś opiera się jedynie o proof-of-work. Skutkiem tego jest mniejsza podatność Peercoina na atak 51% i znacznie mniejsze zużycie energii niż w przypadku Bitcoina.

Peercoin posiada roczną inflację na poziomie 1% i brak limitu monet. Bitcoin z założenia jest monetą deflacyjną z limitem 21 milionów monet.

Część opłat pobieranych przy wysyłaniu transakcji jest niszczona, podczas gdy w Bitcoinie całość opłaty trafia do górników.

Maksymalna ilość monet 21,000,000 BTC Bez limitu
Wykopanych monet 16,247,731 BTC 24,022,450 PPC
Szybkość potwierdzenia 10m 7m 53s
Liczba bloków 460,858 297,242
Nagroda w bloku 12.50 BTC 54.43 PPC
Wielkość blockchain 129.87 GB 0.6599 GB
Algorytm SHA256 SHA256

PORTFELE

Windows:

Peerunity:

OSX:

Peerunity

Linux:

Peerunity

Mobilne:

Peercoin Wallet

 


MINING

Ze względu na dużą trudność kopania i profesjonalizację miningu kopanie Peercoin w domowym zaciszu jest praktycznie nie opłacalne na GPU. Stosuje się w tym celu dedykowane urządzenia ASIC. Wciąż jednak ze względu na wiele dużych pooli (kopalnie zreszające górników) jest to mało opłacalne rozwiązanie. Dla zwykłego kowalskiego lepszym rozwiązaniem jest kopanie innych walut.

W przypadku Peercoina jednak możliwe jest pozyskiwanie monet w jeszcze inny sposób ze względu na wyżej opisany system POS. Wystarczy pobrać i zainstalować portfel Peercoin. Następnie należy przelać na niego dowolną ilość monet i pozostawić włączonym z aktywnym połączeniem internetowym. W zależności od ilości monet, które posiadamy na portfelu będziemy otrzymywać pewną ilość monet w ramach bloków POS.

Jeżeli nasz portfel jest zaszyfrowany należy w ustawieniach zaznaczyć opcję odszyfrowania na potrzeby „wybijania” monet (mint).

 


MEDIA

Oficjalny Twitter

https://twitter.com/PeercoinPPC

Oficjalna strona

https://peercoin.net/

Facebook

https://www.facebook.com/Peercoin

Youtube

https://www.youtube.com/user/peercoin

Google +

https://plus.google.com/+PeercoinNet

Oficjalne forum

https://peercoin.net/

Reddit

https://www.reddit.com/r/peercoin/


KOD ŹRÓDŁOWY

https://github.com/peercoin/peercoin

 


BLOCKCHAIN EXPLORER

https://chainz.cryptoid.info/ppc/

https://peercoin.mintr.org/

https://peercoin.holytransaction.com

 


GIEŁDY

https://btc-e.com/

https://poloniex.com/

https://www.livecoin.net/

https://bter.com/


WYKRES Z CENĄ

https://coinmarketcap.com/currencies/peercoin/

https://www.coingecko.com/en/price_charts/peercoin/usd

https://www.worldcoinindex.com/coin/peercoin

Komentarze