Francja tworzy grupę regulującą kryptowaluty

Francuski minister gospodarki oświadczył 15 stycznia o utworzeniu rządowej grupy ds. regulacji kryptowalut. Z tygodnia na tydzień wypływa coraz więcej informacji o regulacjach dotyczących walut cyfrowych w różnych częściach świata.

Francja przez pewien czas po wyborach prezydenckich była pod okiem entuzjastów kryptowalut. Nowy prezydent elekt Emmanuel Macron stał się charakterystyczną osobistością w świecie kryptowalut i technologii blockchain, głównie przez fotografię na której trzymał Ledger Hardware (portfel BTC):

źródło:https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/69sw8q/the_french_president_holding_a_ledger_blue/

Zdjęcie wywołało furorę na reddicie i dało społeczności nadzieję, że nowy prezydent Francji będzie starał się pozytywnie wpłynąć na wizerunek Bitcoina, a nawet poprowadzi Francję jako lidera kryptowalut w Unii Europejskiej. Niestety czas pokazał, że Macron nie stanowi podpory i mostu dla rozwijającej się technologii. Pełniąc służbę ministra gospodarki, przemysłu i cyfryzacji był zobligowany do poznawania i popularyzowania nowych możliwości dla poprawy sektora finansowego kraju – nawet jeśli blockchain był dla niego słabo znany.

Grupa regulacyjna

Francja dołączyła się do regulacyjnego pociągu. Minister gospodarki Bruno Le Maire wyznaczył lidera grupy odpowiedzialnego za monitorowanie i regulacje podatkowe rynku kryptowalut.  Został nim Jean-Pierre Landau, osoba bardzo znana w świecie finansów – również za negatywne podejście do Bitcoina i jego wypowiedzi z 2014 roku:

„Waluta jest atrakcyjna z dwóch powodów – pierwszy z nich to anonimowość, co pozwala uchylać się od opodatkowania i do prania brudnych pieniędzy – co nie potrwa długo, władze już powoli mądrzeją” 

Liderem grupy został człowiek, który pełnił stanowisko zastępcy naczelnika Centralnego Banku Francji. Jest członkiem organizacji G20 oraz G7. W 2014 roku zasłynął ze swojego negatywnego podejścia do Bitcoina. Porównał kryptowalutę do „tulip craze”, czyli określenia używanego do opisania zjawiska ekonomicznego panującego w XVII-wiecznej (szczególnie w latach 1636 –  1637) Holandii, wiążącego się z ogromnym wzrostem cen cebulek tulipanów oraz niebywałą modą na te kwiaty.

„Misją Jean-Pierre Landau będzie odpowiedzialność za proponowanie wytycznych dotyczących ewolucji regulacji, lepszej kontroli rozwoju i zapobiegania używania ich do uchylania się od podatków, prania brudnych pieniędzy albo finansowania działalności przestępczych i terroryzmu” – powiedział minister gospodarki Francji.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze