Blockchain: Departament Skarbu USA wykorzysta technologie do śledzenia urządzeń

Technologia blockchain coraz częściej dostrzegana jest przez rządy państw. Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych ogłosił właśnie, że uruchamia pilotażowy program, który ma na celu wykorzystanie technologii rozproszonych rejestrów do monitorowania fizycznych dóbr. Chodzi przede wszystkim o smartfony i komputery będące własnością Departamentu.

W ramach Departamentu Skarbu projektem będzie kierować Biuro Innowacji i Transformacji Biura Fiskalnego (z ang. FIT).  Został już podpisany kontrakt z wykonawcą systemu, lecz nie zostały ujawnione szczegóły co do tożsamości owego podmiotu. Samo Biuro zaś zostało utworzone w 2012 poprzez połączenie dwóch agencji. Zajmuje się zaciąganiem pożyczek na finansowanie wydatków rządowych, a także obsługą płatności między agencyjnych i rachunkowości.

Głównym celem pilotażowego projektu jest sprawdzenie czy technologia blockchain pozwoli lepiej zarządzać fizycznymi dobrami. Departament chce monitorować i prowadzić rejestry tych dóbr. Wskazuje przede wszystkim na smartfony i komputery, które bardzo często zmieniają swoich użytkowników.  Gromadzenie takich danych ma wg Departamentu poprawić efektywność, dostępność i jakość obsługi klienta w agencjach rządowych:

Istnieje wiele niezwykłych innowacji pojawiających się w sektorze handlowym, które można zastosować do zarządzania federalnymi finansami. Mam nadzieję, że projekty pilotażowe będą miały bardzo duży wpływ na efektywność i odpowiedzialność względem klienta

podkreśla asystent komisarza, John Hill

Nie jest to jednak jedyna agencja rządowa USA, która jest zainteresowana technologią blockchain. Wcześniej informowaliśmy o Departamencie Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych (z ang. DHS) i GSA – agencji rządowej ds. usług administracyjnych. Agencje te wspierają firmy blockchainowe, a także te zajmujące się miningiem. Przykładem może być BlockCypher, które otrzymało dofinansowanie z DHS. Jednakże na wsparciu finansowym nie koniec, bowiem uczestniczą one – a nawet same organizują – konferencje. Na jednej z konferencji poświęconych technologii blockchain pojawili się przedstawiciele GSA. Jednakże w wywiadzie dla NextGov stwierdzili oni, iż technologia nie jest na tyle rozwinięta by zacząć wdrażać ją na masową skalę. Wykorzystania technologii blockchain wypatruje się również w amerykańskiej służbie zdrowia. Wg różnych szacunków implementacja rozproszonych rejestrów przyniosłaby oszczędności rzędu kilku miliardów dolarów.

MW

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze