Stellar – rozwój i plany na 2018 rok

Co czeka projekt Stellar w roku 2018? Przypomnijmy, że Stellar jest to infrastruktura płatnościowa, w całości open-sourcowa. Jest to technologia łączącą ludzi, instytucje finansowe i banki pod względem płatności.

Nowy rok przynosi chociażby nowe spotkania i tak planowane są meetupy w Londynie czy Kuala Lumpur. Dodatkowo będą występować przedstawiciele projektu na konferencji poświęconej branży fintech w Tel Awiwie. Jednak nie tylko to nas czeka, bo zespół chce wprowadzić beta testy FairX czyli interesującego pomysłu związanego z wymianą walut FIAT na kryptowaluty. Jego działanie polega na wymianie tradycyjnych walut jak dolary czy złotówki na Stellar a następnie przekształcenie jej na dowolną inną kryptowalutę. Niski koszt i szybkość mają być argumentem do używania tejże giełdy.  Na oficjalnej stronie mówi się również o SDEX, który też ma być czymś podobnym do wspomnianej giełdy, jednak tutaj nacisk będzie szedł na tokeny w ekosystemie Stellara, czyli zakup wszelkich ICO na tej platformie. Odpowiednie algorytmy spowodują jak najlepszy kurs wymiany na SDEX między dwoma kryptowalutami. Tak samo jak w poprzednim przypadku mówi się o szybkości i niskich kosztach prowizyjnych.

2018 rok to też ulepszenie komunikacji zespołu ze środowiskiem oraz łatwiejsza w odbiorze dokumentacja techniczna Stellara. Technicznie planuje się wprowadzenie tak jak w przypadku Bitcoina – Lightning network. Jest to krok ku szybszej sieci Stellar. O tym rozwiązaniu pisaliśmy już wcześniej. Drugorzędne cele na ten rok to zwiększenie kontroli sieci poprzez wprowadzenie walidatora oraz decentralizacja czyli większe usamodzielnienie i niezawodność węzłów sieci a także ich monitorowania. Zespół nie stawia na partnerstwa, przypominając że poprzednik rok zamknęli liczbą 37 partnerów z całego świata w tym IBM czy Tempo.

Co wydarzyło się w roku 2017 i jakie cele zrealizowano?

Stellar zaczął pojawiać się na wielu giełdach takich jak OKeX, wskoczył na TOP 10 kryptowalut w grudniu pod względem kapitalizacji. Rozwijając temat partnerów projektu można stwierdzić, że są to głównie startup’y i firmy z branży fintech, głównie pochodzenia azjatyckiego. Część z nich zajmuje się np. płatnościami transgranicznymi.  Ciekawie przebiegł ten rok pod względem przeprowadzonych projektów ICO. Poniżej przedstawiamy parę przykładów zrealizowanych w roku 2017:

  • Mobius – inteligentna sieć pozwalająca na łączenie aplikacji mobilnych (np. AirBNB) z kryptowalutami (np. Bitcoinem) oraz utworzenie sieci rozliczeń między maszynami poprzez kryptowaluty w oparciu o zawarte smart contracty,
  • Smartlands – projekt, który daje możliwość tworzenia ICO przez firmy. Tokenizacja koncentruje się głównie na branży rolniczej,
  • eSACCO – usługi bankowe skoncentrowane głównie na rynek afrykański. Token jest dywidendą związaną z uczestnictwem w przedsięwzięciu,
  • Rocksolve – płatności specjalnymi tokenami ROIN za usługi geologiczne.

Poprzedni rok to też złączenie wszystkich rozwiązań Stellara w jedno miejsce zwane Stellar Core. Znalazło się tam chociażby rozwiązanie Bifrost, które umożliwia podczas ICO przyporządkowanie odpowiedniego konta z tokenami do wpłaconych ETH lub BTC. Dodano też token XLM do portfeli hardware Ledgera. Osiągnięto dość dobrą prędkość jeśli chodzi o przepustowość transakcji w sieci – 1000 na sekundę.  

Podsumowując

Stellar prezentuje się ciekawie ze swoją wizją utworzenia globalnego systemu płatności. Interesujące jest też to, że zostały wprowadzone warunki do przeprowadzenia ICO na tej platformie. Wzrost zainteresowania powoduje, że należy bacznie spoglądać na rozwój kryptowaluty. Nacisk na szybkość działania sieci oraz stworzenie łatwiejszych warunków do wymiany tradycyjnych walut na waluty cyfrowe to pozytywne rozwiązania. Tak jak w przypadku NEM, Stellar chce budować swoje produkty w oparciu o zastosowania biznesowe i dać możliwość rozwoju nowych pomysłów przez tokenizację. Niestety, Stellar niczym nowym nie zaskoczył, ponieważ inne kryptowaluty rozwiązują podobnie te same problemy i jedynie lepszy postęp w realizacji składanych obietnic będzie owocował zwiększonym zainteresowaniem jak i nadzieją na dalszy rozwój (pomijając pomysł giełd wymiany kryptowalut i ułatwienia transferu środków z FIAT na np. ETH). Dlatego zestawimy teraz zalety i wady Stellara:

Zaletami są: Nacisk na zastosowania biznesowe, wypuszczone projekty ICO, rozwiązania ułatwiające wymianę walut, szybkość sieci,

Wadami są: Większość rozwiązań nie wnosi niczego nowego, inne projekty mogą lepiej realizować ideę płatności (np. Ripple).

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze