Czy górnicy powstrzymają trend spadkowy Bitcoina?

Kurs BTC przełamał wsparcie na poziomie  6000 $, a mimo tego górnicy nie zmniejszają swojej aktywności. Czy górnicy podążają za szybkimi pieniędzmi a może mamy do czynienia z bezwzględną walką o dominację w miningu?

Górnicy kryptowalut patrzą na cenę kryptowalut z innej perspektywy niż pozostali uczestnicy rynku. Dzieje się tak dla tego, ponieważ inwestycja w mining jest kosztowna, pochłania wiele energii i zajmuje coraz więcej miejsca. Koparki do kryptowalut  brudzą się, wymagają konserwacji, wytwarzają wiele ciepła, które trzeba odprowadzać i mają ograniczoną żywotność. Prowadząc działalność górniczą trzeba, uwzględnić wiele czynników i liczyć się z kosztami.

Cena Bitcoina a moc obliczeniowa w ostatnich miesiącach

Cena Bitcoina od początku roku spadła prawie o 75%, a w tym samym czasie moc obliczeniowa, wzrosła  o ponad 300%. Moc obliczeniowa używana do wydobycia BTC  wynosi obecnie ponad
43 miliony TH/s, czyli trzykrotnie więcej niż na początku 2018 roku. Tendencja zwiększania się mocy obliczeniowej w sieci przyspieszyła w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, podczas gdy cena spadła z 9 000 USD do 6 000 USD wydobycie wzrosło dwukrotnie.  Rosnąca konkurencja  górników  sprawia, że każda transakcja jest znacznie droższa w zużyciu energii elektrycznej i sprzętu sprawiając jednocześnie,
że bezpieczeństwo transakcji wzrasta.

moc obliczeniowa BTC mining
Wykres mocy obliczeniowej sieci BTC

Mining BTC jest znacjonalizowany

Większość mocy obliczeniowej w sieci Bitcoina pochodzi z Chin i wynosi ponad 73% mocy obliczeniowej. Wynik robi wrażenie, ale są powody, i wzbudza zaniepokojenie. Dlaczego to właśnie chiny wiądom prym na rynku wydobywczym ?  Średnia cena energii elektrycznej w chinach wynosi 0,09 centa za kilowat, ale względu na  znaczące wahania popytu i problemy z infrastrukturą niektórzy uczestnicy rynku zlokalizowani blisko elektrowni, otrzymują znacząco niższe ceny. Wpływ na pozycje wydobywczą państwa środka ma także fakt, że czołowym producentem sprzętu  ASIC do wydobycia kryptowalut jest chińska firma Bitmain. Pule wydobywcze posiadane przez Bitmain’a kontrolują obecnie 41,6 procent mocy obliczeniowej na blockchainie Bitcoina. BTC.com i AntPool, posiadają  odpowiednio 24,7 i 16,9 procent mocy, która posłużyła do wydobycia bloków z ostatniego tygodnia.  Obniżone koszty dystrybucji sprzętu oraz jedna z najtańszych stawek za kilowat sprawia, że pozycja rynkowa chińczyków ugruntowana.

Dominacja Chin w mining u
Udział w mocy obliczeniowej sieci BTC i kraj pochodzenia mocy

 

Rentowność  mining 'u i cena minimalna

Większość górników zgadza się, że wydobycie BTC zbliża się niepokojąco do progu rentowności.

Od początku 2018 r. transakcje Bitcoin utrzymywały się na poziomie poniżej 200 tys. transakcji w ciągu 24 godzin. Zakładając, że koszt jednego kilowato-godziny wynosi 8 centów próg rentowności wydobycia przy aktualnej trudności wydobycia, wynosi około 5700-5800 dolarów. Niektórzy uważają, że granica opłacalności wydobycia powstrzyma spadek cen BTC, ponieważ w rynek kryptowalutowy zaangażowani są wielcy producenci sprzętu ASIC oraz GPU a największy pool wydobywczy jest w rękach Bitmaina. Jednak część górników swój próg rentowności  może wyceniać znacznie niżej, a  na rynku sprzętu wydobywczego zaczynają się pojawiać nowi gracze jak japońskie GMO. Kto najdłużej wytrzyma niskie ceny zwiększą swoją szanse na otrzymanie nagrody za wydobycie. Część analityków rynku twierdzi, że cena może spaść poniżej 5 tysięcy dolarów. Nadchodzące tygodnie z pewnością będą ciekawe i mogą się okazać bardzo trudnym czasem dla  części górników w wyścigu po cyfrowe złoto.

Komentarze