Uśmiech! Nowa Analiza Bitcoina – Stokarz Czyta Rynek #34

Uśmiechnijcie się wszyscy. Doświadczamy jednego z najbardziej interesujących rynków finansowych od dziesięcioleci. Handel Bitcoinem dostępny jest dla każdego, wystarczy zwykły dostęp do internetu. 99% kryptowalutowych danych otrzymujemy całkowicie za darmo, bez potrzeby płacenia zawrotnych subskrypcji. To się właśnie nazywa prawdziwa decentralizacja. Jedyne, co Ci pozostało, to zachowanie dyscypliny i zbudowanie własnej strategii handlowej. Wszystko inne masz już podane na przysłowiowej tacy!

Aktualizacja zeszłotygodniowej analizy ceny BTC

Zanim zaczniemy, krótka aktualizacja z zeszłego tygodnia. Wedle poprzedniej analizy, kurs doszedł do poziomu $8500, gdzie też aktywowały się moje (zaplanowane – pisałem o nich w zeszłotygodniowej analizie) zlecenia kupna BTC spot. Oznacza to, że 2/3 wystawienia po stronie LONG, z racji nadchodzącego halvingu, zostało przeze mnie zrealizowane – wszystkie te BTC trafiają do portfela sprzętowego z zamiarem sprzedania w następnym rynku byka. Nie oznacza to oczywiście, że nie zamierzam aktywnie grać na kontraktach terminowych!

Analiza Techniczna kursu Bitcoina

W dzisiejszej analizie technicznej przyjrzymy się niezwykle dokładnie wszystkim najważniejszym elementom składającym się na moją strategię tradingową. Zacznijmy się od czystego wykresu z prostymi liniami wsparć i oporów horyzontalnych.

Rozpoczęcie analizy kursu od najprostszych znanych nam technik pozwala na proste określenie aktualnego trendu rynkowego oraz odseparowanie nas od wszelkiego szumu rynkowego mogącego zakłócić nasz osąd. Spójrzmy zatem na wykres Bitcoina (BTC) w skali dziennej, na jednej z największych giełd spot (czyli oferujących handel BTC/FIAT), Coinbase:

Wykres BTC

Jaki panuje trend? : Spadkowy

Skąd taki wniosek? : Gdyż po rajdzie w górę utworzyliśmy Dołek, Niższy Szczyt, następnie Niższy Dołek – klasyczne potwierdzenie trendu spadkowego, przynajmniej w skali lokalnej (gdyż Bitcoin stale pozostaje w byczym rynku, na wykresie miesięcznym i tygodniowym).

Kurs odrzucił poziom $10,400 – niepowodzeniem zakończyły się również ponowne próby podejścia pod $10,250 oraz $10,100. Później otrzymaliśmy silny impuls spadkowy. Zatem po odreagowaniu w okolicach $9200 – $9600 (cena do której spodziewam się, że może dojść korekta – bardzo ważne będzie w jaki sposób zamknie się po tym ruchu świeca dzienna – długi knot u góry i niedźwiedzie są u sterów: $7600 będzie wtedy w grze w ciągu dwóch tygodni).

Wykres BTC

Czerwona linia horyzontalna będzie dla mnie kluczowa w przypadku spadków. To właśnie wokół niej cena oscylowała przed wykonaniem dwóch kluczowych ruchów: okolice 20 lutego – odbicie się od niej, spadek, po czym niemal natychmiastowy, silny ruch w górę, który zaprowadził nas ponad $10,000. Teraz przy spadkach kurs znów respektował ten „pivot point”. Jeśli Price Action okaże się fraktalne, przez dwa dni cena powinna teraz rosnąć i zatrzymać się finalnie na oporze, po czym gwałtowanie kontynuować spadek, zaprowadzając nas poniżej $8000.

Struktura kursu BTC

Wykres BTC

Korzystając z pomocy wskaźników spodziewam się, że kurs może obrać taką drogę. Sugeruje to sam kształt chmur (zarówno czerwona, jak i zielona). Nie doszło jeszcze do dłuższej akumulacji, która byłaby świetnym argumentem do uwięzienia w pozycjach późne shorty i rajdu w górę, przed halvingiem. Jak już wielokrotnie podawałem uważam, że sam halving nie jest wpisany w obecną cenę, stąd moje założenie o rajdzie w górę i kontynuacja byczego trendu w czasie nadchodzących miesięcy. Podtrzymuję jednak swoją zeszłotygodniową opinię, że czeka nas zejście w okolice $7600-8100, a później dopiero gwałtowny i silny trend wzrostowy. Jeśli nie mam racji, wtedy zamierzam odpowiednio zmienić i dopasować swoją strategię do warunków rynkowych.

Fraktale w grze na kursie BTC?

Chciałbym zwrócić uwagę czytelnika na kolejny interesujący fraktal. Jest to oczywiście tylko wolna spekulacja, niemniej taki kształt ceny wyrzuciłby z pozycji wszystkich słabych graczy – gwarantuję Wam to. Gdy tylko dobilibyśmy w miejsce, gdzie kończy się mój rysunek (biała linia), cały krypto świat byłby tak nastawiony na dalsze spadki, jak to tylko jest możliwe do wyobrażenia!

Fraktali ciąg dalszy

Kolejny ciekawy fraktal na kursie BTC, co prawda nie pochodzi ode mnie (@Hsaka – na Twitterze), lecz od tradera, którego niezwykle respektuję za jego fenomenalnie bezstronne podejście do analizy rynku. Spójrzcie sami:

Twitter – Hsaka
Twitter – Hsaka

Każdy trader nieposługujący się automatyczną lub w pełni systematyczną strategią rynkową, posiada pewien zasób wzorów i formacji, które dzięki doświadczeniu na rynkach jest w stanie niejako podświadomie identyfikować i interpretować. To właśnie rozumiem przez fraktale – wielokrotnie powtarzające się na rynku podobne zachowania ceny – gdyż nie oszukujmy się – nieważne, czy mamy do czynienia z prastarym (jak na perspektywę kryptowalut) rynkiem złota i innych metali szlachetnych, czy z akcjami oraz indeksami, a w końcu kryptowalutami – na giełdzie wszystko co miało się zdarzyć już się kiedyś zdarzyło i zdarzy się w przyszłości jeszcze wielokrotnie.

Zweryfikowanie się tego fraktala oznaczałoby kontynuację trendu spadkowego.

Niższe interwały czasowe kursu Bitcoina

Na niższych interwałach czasowych Bitcoin wyraźnie wskazuje na (przynajmniej dziś i jutro) kontynuację wzrostu.

Wykres BTC
Wykres BTC
Wykres BTC

Zagrania SHORT i LONG wedle obranej strategii:

Czarną linią zaznaczony został warunek, po spełnieniu którego przystępuję do zajęcia pozycji short lub long. Podany cel zamknięcia pozycji, jak i umieszczenie zlecenia stop loss.

Wykres BTC
Wykres BTC

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze