NuCypher – prywatne dane na publicznych blockchainach. Opis i analiza projektu (ICO)

Blockchain pomimo swoich wszelkich zalet jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju. Jedną z przyczyn przez którą firmy obawiają się przenieść swoje dokumentacje na rozproszone bazy danych jest ich otwartość. Każda osoba z zewnątrz ma prawo zobaczyć co dana firma udostępnia. Owszem, istnieją już rozwiązania szyfrowania danych takie jak klucze PGP lecz niestety nie są one wystarczająco skalowalne, nadają się jedynie w sytuacjach gdy chcemy wysłać zaszyfrowane dane do pojedynczej, konkretnej osoby. Co w przypadku gdybyśmy chcieli wysyłać taką informację do setek czy tysięcy osób na przykład na prywatnym czacie grupowym? Proces musiałby odbywać się dla każdej osoby pojedynczo, co znacząco spowalniałoby aplikację jak i sam proces wysyłki. Z rozwiązaniem przychodzą developerzy projektu NuCypher.

Ich celem jest zbudowanie protokołu szyfrującego dane w zdecentralizowanych aplikacjach, który będzie działał na zasadzie „jeden nadawca – wielu odbiorców”. Dzięki temu użytkownicy w pełni zatrzymają swoją prywatność jednocześnie nie tracąc żadnej z zalet sieci blockchain takich jak stabilność sieci czy jej rozproszenie.

NuCypher jest protokołem opartym o sieć Ethereum (w przyszłości planują działać również na innych platformach) stosującym algorytm proxy re-encryption. Jego głównymi atutami są prędkość szyfrowania oraz możliwość wyznaczania wielu odbiorców wiadomości. W dużym uproszczeniu jest to bardziej skalowalne PGP.
CEO Nucypher’a określa projekt jako „HTTPs dla zdecentralizowanych aplikacji”.

Team:

MacLane Wilkison  –  Co-founder and CEO

  • dwa lata pracy w Morgan Stanley na stanowisku analityka

Michael Egorov  –  Co-founder and CTO

  • dwa lata doświadczenia jako starszy programista w LinkedIn

Poza tym zespół składa się z pięciu innych developerów, osoby odpowiedzialnej za kontakt z firmami współpracującymi oraz jednej osoby zajmującej się marketingiem.

Jednym z konsultantów firmy jest prof. Giuseppe Ateniese znany jako „ojciec” algorytmu proxy re-encryption.

 

Zastosowanie:

Jednym z głównych zastosowań, o których wspominają twórcy projektu jest szyfrowanie danych pacjentów w przychodniach i szpitalach. Wszystkie informacje o historii przebiegu choroby mogłyby znajdować się w postaci zaszyfrowanej na publicznym blockchainie. Pacjent sam mógłby decydować komu chce udostępnić swoje dane i chcąc pójść do innego specjalisty nie musiałby wpierw zbierać wszystkich dokumentów od poprzednich lekarzy.

Innymi obszarami w jakich NuCypher ma szansę się rozwinąć są:
– zdecentralizowane bazy danych (np. Bluzelle)
– markety danych (np. Datum)
– udostępnianie danych IOT (np. Spherity)

Business model:

Warto również opisać model zarobku firmy. Przede wszystkim część dostępnych tokenów pozostanie w zarządzaniu developerów. Będą one służyły do postawienia nodów, z których wpływy będą traktowane jako zyski firmy. Jest to dobra informacja, ponieważ czym więcej użytkowników będzie korzystało z sieci, tym więcej zarobią developerzy co naturalnie będzie mobilizować ich do działania.

Drugim ze źródeł przychodu będzie implementacja algorytmu w innych firmach. Jeśli jakaś korporacja będzie chciała zacząć korzystać z zalet blockchaina, będzie mogła zatrudnić NuCypher’a by ci zajęli się całym procesem od szyfrowania danych po wprowadzenie danych do sieci.

 

Konkurencja:

Na rynku istnieją lub są w trakcie tworzenia projekty o zbliżonym celu. Dwoma głównymi konkurentami jest istniejący projekt Enigma oraz jeszcze nie wypuszczony Keep Network.
Pomimo, że wszystkie trzy firmy zajmują się podobną tematyką, to nie są one dokładnie tym samym. Enigma oraz Keep skupiają się przede wszystkim na prywatnych smart contractach, które nie znalazłyby zastosowania w aplikacjach takich jak czat gdzie wszystko musi odbywać się w czasie rzeczywistym. Zatem pomimo, iż sami twórcy wskazują się jako konkurencję to target NuCypher’a jest trochę inny co zdecydowanie działa na jego korzyść.

Głównymi konkurentami oferującymi podobne usługi poza blockchainem są AWS CloudHSM od Amazon oraz Azure Key Vault od Microsoft.

 

Zastosowanie tokenów:

Głównym zastosowaniem tokenów jest stakowanie metodą Proof of Stake. Użytkownicy będą mieli możliwość zamrożenia tokenów na specjalnym portfelu za co w zamian będą otrzymywać część opłat ponoszonych przez użytkowników sieci.
Dodatkowo ryzyko utracenia zamrożonych tokenów poprzez jakiekolwiek próby zakłócenia działania sieci, powinno skutecznie zniechęcać potencjalnych śmiałków.
Działanie nodów można porównać do masternodów znanych z sieci Dash.

Tokeny NuCypher nie będa służyły w żadnym wypadku do płatności. Wszystkie opłaty odbywać się będą za pomocą ETH.

Oczywiście cała idea blokowania tokenów w nodach korzystnie wpływa na ich wycenę, ponieważ z żelaznej zasady wiemy, że jeśli zainteresowanie projektem będzie rosło, a ilość tokenów dostępnych na rynku będzie maleć to cena powinna być coraz wyższa.

ICO:

O sposobie sprzedaży, dacie oraz ilości zbieranego kapitału wiemy bardzo niewiele. Większość informacji to jedynie domysły lub pojedyncze zdania twórców wyciągnięte z udzielanych przez nich wywiadów. Mimo to zebrałem poniżej wszystko co udało mi się znaleźć.

Pre-sale w wysokości $4,4mln odbył się w sierpniu 2017 roku i był zamknięty tylko dla dużych inwestorów. Z informacji podanych przed zespół wynika, że w tamtym momencie sprzedali ok. 30% dostępnych tokenów co czyniłoby hard cap w wysokości $14,6mln (nie został oficjalnie potwierdzony).

Maksymalna wysokość zakupu na osobę ma być równa ilości tokenów potrzebnych do postawienia noda (ok. $2-2,5tys po cenie ICO) z czego wynikałoby, iż dopuszczonych osób do oferty publicznej będzie jedynie 4-5tys osób. Z pewnością nie zaspokoi to inwestorów, ponieważ już teraz można zauważyć znacznie większe zainteresowanie projektem.

Data ICO jest ściśle powiązana z wypuszczeniem w pełni działającej wersji protokołu (main net), ponieważ developerzy chcą by tokeny posiadały swoją pełną funkcjonalność od pierwszego dnia ich stworzenia. Przypuszcza się iż sprzedaż odbędzie się na początku tego lata.

Tutaj chciałbym przestrzec wszystkie osoby czekające na możliwość kupna tokenów. Z racji tego, że firma działa na terenie USA, gdzie prawo dotyczące inwestycji w ICO jak i ich organizowania jest coraz bardziej zaostrzane, może dojść do sytuacji, w której ICO się nie odbędzie. W ostatnich miesiącach jest to dosyć częste zjawisko. W takich przypadkach, zazwyczaj tokeny są rozdawane za darmo podczas tak zwanego AirDrop’a, dlatego też polecam zapisać się na listę mailingową jak i dołączyć do grupy na telegramie by nie przegapić możliwości uzyskania darmowych środków.

 

After ICO:

Twórcy w krótkich słowach odpowiadają na pytania dotyczące celów po wypuszczeniu main net. Aby sieć była bezpieczna oraz by postawione nody były opłacalne NuCypher musi przyciągnąć do siebie developerów by Ci pisali na nim zdecentralizowane aplikacje. Mówią wprost, iż projekt przetrwa tylko wtedy gdy przyciągną do siebie odpowiednio dużą ilość developerów tworzących aplikacje na bazie ich protokołu.
Firma zapowiada bardzo dużo reklamy na rynku, chcą pojawiać się na każdej dużej konferencji, chcą sponsorować spotkania developerów, warsztaty oraz hackathony. Innymi słowy celem jest zebranie tak wielu aplikacji korzystających z protokołu NuCypher ile jest możliwe.

INFO:

Dla osób zainteresowanych projektem polecam zapoznać się z FAQ udostępnionym przez zespół NuCypher’a. Można tam znaleźć mnóstwo przydatnych informacji:

https://docs.google.com/document/d/1VH4dsq54uepGjesbprAmBj0z6r4N6I41GdROgqHcSYA/edit

 

Strona WWW: https://www.nucypher.com/

Telegram: https://t.me/nucypher

Komentarze