Analiza techniczna najpopularniejszych kryptowalut – 7.12.2017

Dzisiejszy dzień nie jest łaskawy dla posiadaczy altcoinów. Spośród 15 największych pod względem kapitalizacji walut cyfrowych jedynie posiadacze Bitcoina mogą być dziś zadowoleni. O godzinie 17:28 Bitcoin notowany na giełdzie Bitsamp wyceniany był na 15 995 USD co oznacza, że jego wartość tylko od początku tygodnia wzrosła o ponad 42% z czego ponad 37% od wczoraj.

Tak silna aprecjacja najstarszej z walut cyfrowych sprawiła, że jej kapitalizacja przekroczyła w dniu dzisiejszym 270 mld USD zwiększając tym samym dominację Bitcoina w całym rynku kryptowalut do 65,97%. Dzięki tym wzrostom, nawet w czasach, kiedy inne coiny tracą na wartości, ogólna kapitalizacja całego rynku rośnie i w dniu dzisiejszym przekroczyła 400 mld USD.

Kapitalizacja rynku kryptowalut

Ale dziś czwartek, o Bitcoinie będzie w poniedziałek 🙂 Zaczynamy!

Pod ubiegłotygodniową analiza pojawiły się jedynie dwie propozycje o analizę konkretnych kryptowalut. Z jednej strony to może nawet i dobrze bo przyjrzymy się bliżej technicznej sytuacji na walutach, które znalazły się w listopadowym rankingu.

SC/USD – Siacoin

Wiem, że o Siacoinie pisałem tydzień temu. Od tego czasu kurs pokonał jednak istotny, techniczny opór, który obecnie re-testujemy od góry (jako wsparcie). Jeżeli tylko strefa ta zostałaby odrzucona, spodziewać moglibyśmy się dalszych wzrostów. Za scenariuszem tym przemawiać może również fakt, że obecnie testowane wsparcie bardzo precyzyjnie zbiega się z mierzeniem 61.8% korekty Fibonacciego z całego ostatniego ruchu wzrostowego.

Wykres Siacoin

SC/BTC – Siacoin

Jeszcze bardziej zmieniła się sytuacja na parze SC/BTC. W tym przypadku na przestrzeni ostatniego tygodnia obserwowaliśmy najpierw bardzo dynamiczne wzrosty, na skutek których kurs dotarł w okolice technicznego oporu a następnie równie dynamiczne spadki. Obecnie obserwujemy test lokalnego wsparcia, którego odrzucenie mogłoby otworzyć drogę do ponownych wzrostów. Biorąc jednak pod uwagę dynamikę ostatnich spadków, ostrożny byłbym z otwieraniem pozycji długich (kupna) gdyż coraz mniej prawdopodobne jest, że pojawi się trzeci, równie silny impuls.

Wykres Siacoin

STRAT/USD – Stratis

Stratis, to kryptowaluta, którą analizujemy po raz pierwszy. W związku z powyższym, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na sytuacje z punktu widzenia interwału dziennego, gdzie dostrzec możemy ogólny obraz rynku.

Na skutek odrzucenia poziomu 2.60 USD i trwających od połowy listopada br. wzrostów rynek pokonał już linię tendencji spadkowej a dziś kurs ustanowił nowe ATH w okolicy 12.50 USD. Tam też pojawiła się silna reakcja podażowa, w efekcie czego Stratis wyceniany jest na niespełna 9.50 USD.

Wykres Stratis

Jeżeli spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się re-testu ostatniego, technicznego oporu (teraz wsparcia) w okolicy 8 USD. Dopiero odrzucenie tej strefy mogłoby być sygnałem do dalszych wzrostów.

Scenariusz alternatywny mógłby również trwałe pokonanie 11 USD. Póki co, zdecydowanie bliżej wydaje mi się do spadków i re-testu 8 USD.

Wykres Stratis

IOT/USD – IOTA

Po wzrostach o 235%, w listopadowym rankingu kryptowalut IOTA zajęła pierwsze miejsce. Oznacza to, że zgodnie z moją projekcją z połowy listopada, na skutek pokonania i odrzucenia od góry (jako wsparcia) poziomu 0.77 USD rynek kontynuował rajd na północ. Na skutek tych wzrostów, IOTA umocniła się (licząc od ostatniego dołka) o niemal 1700% w ciagu zaledwie 34 dni. Tym samym nowe ATH (ang. all time high) ustanowione zostało na poziomie 5.59 USD.

Wykres IOTA

Spoglądając na interwał H1 zauważymy, że jeżeli trwajace od wczoraj spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się któregoś z poniższych poziomów wsparcia:

  • 2.85 USD
  • 2.20 USD
  • 1.50 USD

Dopiero re-test i odrzucenie którejś z tych stref mogłoby otworzyć drogę do ponownych wzrostów.

Wykres IOTA

IOT/BTC – IOTA

Pro-spadkowo wygląda również obecna sytuacja na notowaniach pary IOT/BTC, gdzie, na skutek trwających od wczoraj spadków kurs ponownie znalazł się poniżej sierpniowych szczytów. Jeżeli tendencja spadkowa się utrzyma, w najbliższym czasie spodziewałbym się przetestowania przynajmniej okolic najbliższego, technicznego wsparcia (patrz wykres poniżej).

Wykres IOTA

ETC/USD – Ethereum Classic

Po wzrostach o 164%, w listopadowym rankingu kryptowalut Ethereum Classic zajął czwarte miejsce. Biorąc jednak pod uwagę zasięg ostatnich wzrostów (od dołka do wierzchołka) zauważymy, że aprecjacja przekroczyła 245% i to zaledwie w ciagu 25 dni.

Obecnie kurs oscyluje w okolicy poziomu 22.50 USD czyli górnego ograniczenia wcześniejszej konsolidacji. Jeżeli strefa ta zostałaby po raz kolejny dokładnie przetestowana a w jej okolicy pojawiłaby się silna reakcja popytowa, spodziewać moglibyśmy się dalszych wzrostów.

Wykres Ethereum Classic

ETC/BTC – Ethereum Classic

Zdecydowanie gorzej wygląda jednak sytuacja w zestawieniu z BTC. W tym przypadku kurs od czerwca porusza się na południe. Warto również zwrócić uwagę jak precyzyjnie przetestowany i odrzucony został ostatni pokonany poziom wsparcia (teraz oporu). Obecnie znajdujemy się w okolicy poprzednich dołków i jeżeli wsparcie to również zostanie pokonane, dalej znajduje się już tylko historyczne minimum.

Wykres Ethereum Classic

XMR/USD – Monero

Po wzrostach o 102%, w listopadowym rankingu kryptowalut Monero zajęło szóste miejsce. Biorąc jednak pod uwagę zasięg ostatnich wzrostów (od dołka do wierzchołka) zauważymy, że aprecjacja przekroczyła 275% i to zaledwie w ciagu 34 dni. Dziś to jednak podaż miała przewagę na rynku.

Wykres Monero

Spoglądając na wykres 4-godzinowy zauważymy, że jeżeli spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się re-testu ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia) w okolicy poziomu 207.00 USD. Za realizacja tego scenariusza przemawia również fakt, że rynek w przeszłości bardzo precyzyjnie re-testował również wcześniej pokonane opory (patrz wykres powyżej).

Jeżeli w okolicy tej strefy pojawi się reakcja popytowa, spodziewać moglibyśmy się ponownych wzrostów. Za scenariuszem tym przemawiać może m.in. fakt, że wsparcie to zbiega się z mierzeniem 61.8% korekty Fibonacciego z ostatniego impulsu wzrostowego.

Wykres Monero

XMR/BTC – Monero

Zdecydowanie mniej optymistycznie wygląda jednak obecna sytuacja na parze XMR/BTC. W tym przypadku, na skutek odrzucenia istotnego, technicznego oporu i późniejszych, bardzo dynamicznych spadków kurs dotarł w okolice lokalnego wsparcia. Biorąc jednak pod uwagę dynamikę tych spadków, coraz bardziej prawdopodobne wydaje się pokonanie tego poziomu i potencjalna kontynuacja ruchu na południe.

Wykres Monero

Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na picasso@bithub.pl a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.

”Umieść swojego stop lossa tak, że jeśli zostanie osiągnięty, racjonalnie wskaże, iż transakcja była błędna. Nie umieszczaj go w punkcie zależącym tylko od kwoty jaką jesteś skłonny zaryzykować.” – Bruce Kovner

Komentarze