Analiza techniczna najpopularniejszych kryptowalut – 5.03.2018

Dobrym poniedziałkowym zwyczajem zapraszamy na analizę 5 najpopularniejszych kryptowalut: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash oraz Nem.

BTC/USD – Bitcoin

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, na skutek trwających od tygodnia wzrostów kurs cyfrowego złota wybił góra z kanału spadkowego. Póki co, w dalszym ciągu nie zrealizowaliśmy jeszcze zasięgu zakładanych przeze mnie wzrostów. Mimo to, wydaje się, że testowany obecnie, lokalny opór może okazać się istotną barierą na drodze do 13 tys. USD. Jeżeli w okolicy tego poziomu pojawi się reakcja podażowa, mogłaby powstać w tym miejscu konsolidacja pomiędzy 9,5 – 11,8 tys. USD. Za potencjalnymi wzrostami przemawiać może również fakt, iż rynek w dalszym ciagu nie przetestował jeszcze od góry linii tendencji spadkowej.

Wykres BTC/USD od TradingView

BTC/JPY – Bitcoin

Pro-spadkowo wygląda również obecna sytuacja na notowaniach BTC wyrażonych w JPY. W tym przypadku kurs nie wybił jeszcze z trwającego od drugiej połowy grudnia ub.r. kanału spadkowego i obecnie oscyluje w okolicy górnego ograniczenia tej formacji. Jeżeli opór ten po raz kolejny powstrzyma kupujących, spodziewać moglibyśmy się ponownych spadków, dla których potencjalnym zasięgiem okazują się okolice 1 mln JPY.

Wykres BTC/JPY od TradingView

ETH/USD – Ethereum

Pro-spadkowo wygląda również obecna sytuacja na notowaniach Ethereum. W tym przypadku kurs od ubiegłego tygodnia oscyluje w okolicy lokalnej strefy oporu zbiegającej się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego z wcześniejszego impulsu spadkowego. Jeżeli testowany obecnie poziom zostanie odrzucony, spodziewać moglibyśmy się ponownych spadków w okolice 790 USD bądź nawet 580 USD. Za scenariuszem tym przemawiać może również fakt, iż kurs zbliża się w okolice górnego ograniczenia kanału spadkowego.

Wykres ETH/USD od TradingView

ETH/BTC – Ethereum

Nieciekawie wygląda również obecna sytuacja na notowaniach pary ETH/BTC, gdzie kurs od ubiegłego tygodnia znów porusza się na południe. Z technicznego punktu widzenia moglibyśmy się spodziewać, że jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, to w krótce dojdzie do re-testu pokonanego 7 stycznia br. poziomu 0.0675.

Wykres ETH/BTC od TradingView

LTC/USD – Litecoin

Spoglądając na notowania Litecoina zauważymy, że kurs od połowy lutego br. porusza się w trendzie horyzontalnym. Biorąc pod uwagę, że z technicznego punktu widzenia konsolidacja jest formą korekty czasu, wybicie powinno nastąpić w kierunku zgodnym z wcześniejszą tendencją (w tym przypadku wzrostową – wybicie górą). Jak pisałem juz w ubiegłym tygodniu, dopóki to się jednak nie wydarzy, kurs może poruszać się w zasięgu boxu pomiędzy 190-145 USD.

Wykres LTC/USD od TradingView

LTC/BTC – Litecoin

Zdecydowanie mniej optymistyczne wygląda natomiast obecna sytuacja na notowaniach pary LTC/BTC, gdzie na skutek trwających od tygodnia spadków kurs pokonał lokalne wsparcie i utworzył pro-spadkową sekwencję coraz niższych wierzchołków i dołków.

Jeżeli deprecjacja LTC będzie kontynuowana, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania różowej strefy wsparcia. Z fundamentalnego punktu widzenia, ewentualne spadki bądź wzrosty mogą jednak w dużej mierze zależeć od przyszłej wyceny cyfrowego złota. Warto zatem uważnie obserwować czy Bitcoin odrzuci czy pokona obecnie testowany opór.

Wykres LTC/BTC od TradingView

DASH/USD – DASH

Dash od 1,5 tygodnia porusza się w trendzie horyzontalnym. Biorąc pod uwagę, że z technicznego punktu widzenia taka konsolidacja jest formą korekty, bardziej prawdopodobne wydaje się wybicie dołem i dalsza deprecjacja nawet w okolice 560 USD.

Warto jednak zwrócić uwagę, że rynek już 9 lutego br. pokonał linię trendu spadkowego, co mogłoby wpłynąć na ewentualne wzrosty. Inwestując wewnątrz obecnego boxu warto zatem zwrócić szczególną uwagę na ochronę kapitału, gdyż wybicie w którąkolwiek ze stron mogłoby określić przyszły kierunek ruchu.

Biorąc jednak pod uwagę ilość istotnych oporów i ich zagęszczenie okazuje się, że nawet ewentualne wybicie górą i kontynuacja wzrostów, może okazać się ciężką inwestycją.

Wykres DASH/USD od TradingView

DASH/BTC – DASH

W przypadku notowań pary DASH/BTC zauważymy, iż zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją przez cały tydzień kurs kontynuował rajd na południe. Jak wspomniałem już ostatnio, jeżeli spadki te będą kontynuowane, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic 0.0350.

Jeżeli jednak BTC odrzuci obecnie testowany opór, niewykluczone, że na notowaniach DASHa pojawi się jakieś odreagowanie i przynajmniej niewielka korekta wzrostowa.

Wykres DASH/BTC od TradingView

XEM/USD – NEM

Dwa tygodnie temu napisałem, że dopóki kurs pozostaje poniżej poziomu 0.65 USD, należy mieć na uwadze możliwe spadki nawet w okolice 0.31 USD. Co prawda poziom ten nie został jeszcze osiągnięty ale niewykluczone, że tak się nie stanie. Za scenariuszem tym przemawia m.in. fakt, iż na skutek ostatnich spadków rynek pokonał lokalne wsparcie 0.36 USD, które obecnie re-testujemy od dołu (jako opór). Odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do bezpośrednich spadków właśnie w okolice 0.31 USD.

Wykres XEM/USD od TradingView

XEM/BTC – NEM

Jeszcze większej deprecjacji moglibyśmy się spodziewać w zestawieniu NEM z BTC. W tym przypadku, z technicznego punktu widzenia kurs mógłby osunąć się nawet w okolice grudniowych minimów tj. o ponad 60% od obecnego poziomu.

Jeżeli jednak w najbliższym czasie doszłoby do osłabienia się Bitcoina, na notowaniach XEM/BTC mogłaby pojawić się przynajmniej korekta wzrostowa, na skutek której doszłoby do re-testu ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu). Nie zmienia to jednak faktu, że nastawienie rynku jest w dalszym ciągu pro-spadkowe.

Wykres XEM/BTC od TradingView

Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na [email protected] a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.

“Nigdy nie działaj na podstawie myślenia życzeniowego. Działanie bez sprawdzenia faktów sprawi, że zostaniesz zmieciony wraz z tłumem.” – Jim Rogers

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego

Komentarze