Analiza techniczna najpopularniejszych kryptowalut – 22.01.2018

Dobrym poniedziałkowym zwyczajem zapraszamy na analizę 5 najpopularniejszych kryptowalut: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash oraz Nem.

BTC/USD – Bitcoin

Ostatni tydzień bez wątpienia nie należał do najlepszych w wykonaniu Bitcoina. Tylko od ubiegłego poniedziałku do środy wartość cyfrowego złota spadła o ponad 35% co zwiększyło zasięg całej, trwającej od połowy grudnia ub. r. deprecjacji do 53%. Na skutek tych spadków rynek pokonał bardzo ważne wsparcie w okolicy 12.6 tys. USD, które następnie przetestowaliśmy od dołu (jako opór). Biorąc pod uwagę reakcję podażową, która w dniu wczorajszym odrzuciła tą strefę, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się dalszej deprecjacji i ponownego przetestowania okolic 9200 USD.

Wykres BTC/USD od TradingView

BTC/JPY – Bitcoin

Na notowaniach przedstawionych w JPY sytuacja wygląda niemal identycznie. W tym przypadku potencjalne spadki mogłyby dotrzeć w okolice 1.05 mln JPY.

Wykres BTC/JPY od TradingView

ETH/USD – Ethereum

Zgodnie z tym co napisałem w ubiegłym tygodniu, na skutek ostatnich spadków kurs Ethereum osunął się o ponad 46% z ponad 1400 USD do 770 USD. W okolicy wspomnianego przeze mnie wówczas wsparcia (850 USD) pojawiła się silna reakcja popytowa. Mimo to, strefa ta nie została jeszcze trwale odrzucona i sądząc po trwających od wczoraj spadkach, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania tego poziomu.

Wykres ETH/USD od TradingView

ETH/BTC – Ethereum

W przypadku zestawienia z BTC moja projekcja okazała się jeszcze bardziej dokładna. Wspomniałem wówczas, że ewentualna korekta spadkowa mogłaby dotrzeć w okolice 0.0835 BTC. Jak się okazało poziom ten został niezwykle precyzyjnie przetestowany a w jego okolicy pojawiła się reakcja popytowa. Dopóki wsparcie to nie zostanie pokonane obowiązuje trend wzrostowy i spodziewać moglibyśmy się dalszej aprecjacji. Za scenariuszem pro-wzrostowym przemawiać może również fakt, że z technicznego punktu widzenia konsolidacja jest formą korekty po której następuje kontynuacja wcześniejszej tendencji (w tym przypadku wzrostowej).

Mimo, że nie znajduję żadnego technicznego potwierdzenia, osobiście uważam, że w najbliższym czasie mogłaby pojawić się jakaś większa korekta spadkowa. Choć to tylko i wyłącznie moje osobiste odczucie, nie zdziwiłbym się, gdyby wspomniane wsparcie zostało pokonane a potencjalne spadki dotarły w okolice 0.0685 BTC.

Wykres ETH/BTC od TradingView

LTC/USD – Litecoin

Pro-spadkowo wygląda również obecna sytuacja na notowaniach cyfrowego srebra, gdzie zauważymy, że na skutek ostatnich spadków kurs pokonując techniczne wsparcie w okolicy 211 USD wybił dołem z trwającej od drugiej połowy grudnia ub.r. konsolidacji. Późniejsze spadki dotarły bardzo precyzyjnie w okolice poziomu 135 USD, gdzie w ubiegłą środę pojawiła się reakcja popytowa. Odrzucenie tego wsparcia sprawiło, że już kolejnego dnia doszło do re-testu pokonanego wcześniej wsparcia (teraz oporu). Strefa ta ponownie została przetestowana w dniu wczorajszym a w jej okolicy pojawiła się reakcja podażowa. Z technicznego punktu widzenia, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się dalszych spadków i być może ponownego przetestowania okolic 135 USD.

Wykres LTC/USD od TradingView

LTC/BTC – Litecoin

O wiele spokojniej wygląda sytuacja w zestawieniu z BTC. Może to przez spadki wartości BTC ale kurs w dalszym ciągu utrzymuje się wewnątrz konsolidacji. Obecnie znajdujemy się niejako „w powietrzy”, pomiędzy górnym a dolnym ograniczeniem tego boxu i ciężko nawet jednoznacznie stwierdzić, przetestowania którego z tych poziomów moglibyśmy się spodziewać w najbliższym czasie. Dopóki sytuacja się nie wykrystalizuje i kurs nie wybije w którąkolwiek ze storn, ostrożny byłbym z otwieraniem jakichkolwiek pozycji.

Wykres LTC/BTC od TradingView

DASH/USD – DASH

Sytuacja na Dashu dość mocno przypomina to, co dzieje się obecnie na notowaniach Bitcoina. W tym przypadku kurs również najpierw wybił dołem z lokalnej konsolidacji i dotarł w okolice lokalnego wsparcia a następnie re-testując odrzucił dolne ograniczenie tej konsolidacji. Jeżeli trwające od soboty spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania okolic 600 USD.

Wykres DASH/USD od TradingView

DASH/BTC – DASH

W przypadku zestawienia z BTC sytuacja nie zmieniła się za bardzo od ubiegłego tygodnia. Kurs w dalszym ciagu oscyluje w okolicy 0.07 BTC. Spoglądając na interwał 4-godzinowy zauważymy, że kurs wielokrotnie testował linię lokalnej tendencji spadkowej, w okolicy której za każdym razem pojawiała się reakcja podażowa. W najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się zatem ponownych spadków.

Wykres DASH/BTC od TradingView

XEM/USD – NEM

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, odrzucenie testowanego wówczas oporu w okolicy 1.48 USD otworzyło drogę do dalszych spadków. Te były tak silne, że kurs pokonał wsparcie w okolicy 1.20 USD i dotarł aż do 0.72, gdzie pojawiła się reakcja popytowa. Na sutek późniejszych wzrostów doszło do re-testu pokonanego wcześniej wsparcia, gdzie już w ubiegły czwartek pojawiła się pierwsza reakcja podażowa. Opór nie został jednak od razu odrzucony. Kurs oscylował w jego okolicy tak długo, aż ten skrzyżował się z linią tendencji spadkowej. Dopiero konfluencja dwóch oporów sprawiła, ze pojawiła się większa reakcja podażowa.

Wykres XEM/USD od TradingView

XEM/BTC – NEM

W przypadku zestawienia z BTC kurs w dalszym ciagu oscyluje w okolicy technicznego wsparcia zbiegającego się z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego z wcześniejszego impulsu wzrostowego. Na uwagę zasługuje ubiegłotygodniowa szpica w dół. We wtorek pojawiła się bardzo silna reakcja podażowa, na skutek której kurs osunął się aż w okolice kolejnego wsparcia. Szybko jednak pojawiła się reakcja popytowa, w efekcie czego po tych spadkach na wykresie pozostał jedynie duży knot.

Wykres XEM/BTC od TradingView

Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na picasso@bithub.pl a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.

“Ilu znasz milionerów, którzy stali się bogaci poprzez inwestowanie na kontach oszczędnościowych? Nie mam nic więcej do dodania.” – Robert G. Allen

Komentarze