Analiza techniczna najpopularniejszych kryptowalut – 14.12.2017

Dziś super czwartek…tak przynajmniej ten dzień nazywają osoby związane z tradycyjnymi rynkami walutowymi zwanymi Forex. Czy był on również super na rynku kryptowalut?

Dopiero w ubiegły czwartek informowałem, że kapitalizacja całego rynku kryptowalut przekroczyła 400 mld USD. Nie minął tydzień a wczoraj pękła kolejna bariera – 500 mld USD. Co ciekawe w odróżnieniu do ubiegłotygodniowego newsa, ostatnie wzrosty spowodowane są przede wszystkim silną aprecjacją altcoinów. Kapitalizacja BTC wzrosła w tym czasie bowiem jedynie (albo i aż) o niespełna 40 mld USD.

Co ciekawe, półtora miesiąca tamu, kiedy rynek kryptowalut wart był trzykrotnie mniej jeden z najpopularniejszych i najbardziej szanowanych inwestorów giełdowych, Warren Buffett zwany również „wyrocznią z Omaha” nazwał Bitcoina „prawdziwą bańką spekulacyjną bez żadnej wewnętrznej wartości.” Ciekawe czy w ciagu tych kilku tygodni zmienił on swoje zdanie na temat kryptowalut. Dziś, gdy kapitalizacja przekracza już 500 mld USD okazuje się bowiem, że rynek walut cyfrowych jest już wart więcej niż należąca do Buffetta spółka Berkshire Hathaway, która  wyceniana jest obecnie na $491 miliardów.

Osobiście cieszę się również, że tak chętnie czytacie moje analizy. Cykl trwa już od kilku miesięcy i zauważam, że są osoby, które śledzą z uwagą każdy kolejny 'odcinek’. Miło mi również, że tak chętnie udzielacie się i sami sugerujecie, które coiny mam przeanalizować. Takie też było założenie czwartkowych analiz i póki co to działa. Zaczynamy!

NEO/USD – NEO

Marceli poprosił abym przyjrzał się bliżej obecnej sytuacji na NEO. Jestem mu niezmiernie wdzięczy na tą propozycję gdyż po raz ostatni tą walutę analizowałem na łamach portalu bithub.pl na początku października. Od tego czasu sporo się zmieniło…

Spoglądając na interwał dzienny zauważymy, że na skutek odrzucenia linii tendencji wzrostowej i trwających od początku tygodnia wzrostów kurs dotarł w okolice psychologicznego poziomu 50 USD, gdzie dziś pojawiła się już pierwsza reakcja podażowa. Jeżeli strefa ta zostałaby pokonana, spodziewać moglibyśmy się kontynuacji wzrostów nawet w nieco szerszym horyzoncie czasowym.

Wykres NEO

Za realizacją tego scenariusza przemawiać może również fakt, że na skutek dzisiejszych spadków rynek przetestował już od góry pokonany wcześniej opór (teraz wsparcie) a w jego okolicy pojawiła się silna reakcja popytowa.

Wykres NEO

NEO/BTC – NEO

Spoglądając na notowania pary NOE/BTC zauważymy, że w tym przypadku kurs odbił się w tym tygodniu od wsparcia w okolicy 0.002 BTC. W dalszym ciągu nieprzełamana pozostaje jednak linia trendu spadkowego co uniemożliwia nam szukanie sygnału do wzrostów w dłuższym horyzoncie czasowym.

Wykres NEO

Spoglądając na wykres 4-godzinowy zauważymy, że wzrosty te dotarły w okolice lokalnego oporu, gdzie dziś pojawiła się reakcja podażowa. Dopóki strefa ta nie zostanie pokonana ostrożny byłbym z jakimikolwiek zakupami.

Wykres NEO

PIVX/USD – Pivx

Piter będący jednym ze stałych czytelników zaproponował abyśmy przyjrzeli się obecnej sytuacji na Pivx. Osobiście nie jestem fanem tego typu wykresów ale trzeba przyznać, że waluta ta zachowuje jakieś resztki technicznych układów.

Co prawda raczej nie wyznaczymy tu horyzontalnych poziomów wsparcia gdyż te nie były przez rynek respektowane, to jednak linia trwającej od marca tendencji wzrostowej mimo licznych testów wciąż pozostaje niepokonana.

Wykres Pivx

Sygnałem do kontynuacji wzrostów mogłoby być pokonanie technicznego oporu w okolicy poziomu 5,70 USD. Biorąc jednak pod uwagę stosunkowo niewielką dynamikę ostatnich wzrostów, coraz bardziej prawdopodobne wydaje się, że po dotarciu, w okolicy tej strefy po raz kolejny pojawi się reakcja podażowa. Myślę jednak, że warto obserwować te notowania, gdyż prawdopodobnie wszystko wyjaśni się już w ciągu kilku najbliższych dni.

Wykres Pivx

PIVX/BTC – Pivx

W przypadku zestawienia z BTC sytuacja już na pierwszy rzut okaz wygląda pro-spadkowo. Obecnie kurs znajduje się w okolicy bardzo ważnego, horyzontalnego poziomu oporu, gdzie już w niedzielę pojawiła się silna reakcja podażowa. Trwałe odrzucenie tej strefy może otworzyć drogę do dalszych spadków.

Wykres Pivx

XRP/USD – Ripple

Pod ubiegłotygodniową analizą jeden z czytelników zapytał mnie co sądzę o XRP? „Obudzi się?”

Odpowiedziałem wówczas, że „moim zdaniem szanse są całkiem spore choć byśmy mogli mówić o jakimkolwiek technicznym sygnale, kurs musiałby pokonać najpierw techniczny opór w okolicy poziomu 0.30 USD.”

Jak napisałem, tak też się stało. Nie przypuszczałem wówczas jednak, że tendencja będzie tak silna. W ciągu ostatniego tygodnia wartość Ripple wzrosła bowiem o ponad 300%. Co dalej w takim przypadku?

Tym którzy tanio kupili serdecznie gratuluję. Z tymi, którym okazja uciekła sprzed nosa, łączę się w bólu. Osobiście nie zamierzam jednak robić żadnych zakupów. Wydaje mi się, że po tak dynamicznych wzrostach, prędzej czy później powinno pojawić się jakieś odreagowanie (czyt. korekta), które da szanse na zakupy po nieco lepszej cenie.

Wykres Ripple

XRP/BTC – Ripple

Podobny zasięg (również ponad 300%) osiągnęły wzrosty w stosunku do BTC. W tym przypadku wykres historyczny daje nam jednak zdecydowanie więcej informacji. Z technicznego punktu widzenia wzrosty te mogłyby być kontynuowane aż w okolice poziomu 0.000072. Za scenariuszem tym przemawia również ponadprzeciętny wolumen, który stoi za obecnymi wzrostami.

Wykres Ripple

LSK/USD – Lisk

Na skutek trwających od tygodnia wzrostów kurs dotarł w okolice górnego ograniczenia konsolidacji, gdzie już pojawiła się pierwsza reakcja podażowa. Odrzucenie tej strefy mogłoby rozpocząć ponowne spadki. Jeżeli jednak opór ten zostanie pokonany, spodziewać moglibyśmy się dalszej aprecjacji, dla której nie ma już technicznego oporu.

Wykres Lisk

Biorąc jednak pod uwagę, że strefa ta zbiega się z górnym ograniczeniem trwającego od dłuższego czasu kanału wzrostowego, osobiście wstrzymałbym się z zakupami do pokonania tego oporu.

Wykres Lisk

LSK/BTC – Lisk

W zestawieniu z BTC sytuacja nie wygląda jednak już tak optymistycznie. Na skutek ostatnich wzrostów kurs dotarł w okolice ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu), gdzie dziś pojawiła się pierwsza reakcja podażowa. Odrzucenie tej strefy może otworzyć drogę do ponownych spadków. Za scenariuszem tym przemawia również stosunkowo niewielka dynamika ostatniego ruchu, która wskazuje, że z dużym prawdopodobieństwem może to być jedynie korekta.

Wykres Lisk

ADA/USD – Cardano

Mimo, że jest to 8. największa (pod względem kapitalizacji) z walut cyfrowych, to na platformie TradingView, na której wykonuję wszystkie analizy nie znalazłem notowań w USD. Posiłkując się wykresem z portalu coinmarketcap.com zauważymy jednak, że na skutek ostatnich wzrostów kurs wybił górą z trwającej od drugiej połowy listopada br. formacji trójkąta zwyżkującego. Fakt ten sprawia, że w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się dalszej aprecjacji.

Wykres Cardano

ADA/BTC – Cardano

W przypadku zestawienia z BTC zauważymy, że na skutek ostatnich wzrostów kurs pokonał już pierwszy, lokalny opór. Jeżeli tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się przetestowania listopadowych szczytów. Trwałe pokonanie tej strefy mogłoby natomiast otworzyć drogę do wzrostów nawet w nieco szerszym horyzoncie czasowym.

Wykres Cardano

Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na picasso@bithub.pl a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.

“Moja filozofia jest taka, że ​​wszystkie akcje są złe. Nie ma dobrych akcji, chyba że ich cena idzie w górę. Jeśli zamiast tego zmierza w dół, musisz szybko ciąć straty… Pozwalanie stratom rosnąć jest jednym z największych błędów popełnianych przez inwestorów.” -William O’Neil

Komentarze