Jak Bitcoin pomoże przetrwać sztuce ulicznej i graficiarzom?

Esquina de Abuela to centrum sztuki w Miami, które próbuje utrzymać swe dziedzictwo przy pomocy tokenizacji dzieł na blockchainie bitcoina. 

Zwykle informujemy Was o “dużych” wydarzeniach w świecie kryptowalut: to cena drastycznie ulegnie zmianie, to światowy koncern wykorzysta cyfrowe złoto do swoich celów. Tym razem chcemy Wam przedstawić niewielkie centrum sztuki zlokalizowane w dzielnicy Allapattah w Miami, któremu bitcoin może pomóc przetrwać. 

Street art nie ma lekko

Tworzenie murali naściennych w miejscach publicznych, jak chociażby robił to kilkakrotnie wspomniany przez nas Pascal Boyart, to ciężki kawałek chleba. Praca, którą artysta włoży w stworzenie tego typu dzieła, może się obrócić w proch niedługo po jego ukończeniu. Dzieje się tak, gdy inny artysta wkrótce wykorzysta tę przestrzeń do wyrażenia swoich fantasmagorii. Z tym zresztą artyści uliczni pogodzili się już jakiś czas temu. Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu…

Centrum sztuki Esquina de Abuela zlokalizowane w Miami podjęło się zadania tokenizacji sztuki ulicznej, murali, graffiti z wykorzystaniem blockchaina bitcoina. Nie mogąc sobie poradzić z utrzymaniem centrum, bitcoin stwarza szansę na to, aby mogli swe wielopokoleniowe dziedzictwo artystyczne dalej kultywować. 

Tokenizacja sztuki ulicznej pozwoli zapisać istotę dzieła na blockchainie na zawsze, a krótkotrwałość tejże sztuki odejdzie w zapomnienie. 

Tokenizacja sztuki ulicznej

Wyżej wymienione centrum uruchomiło pierwszy token “PRECOLUMBIAN” na platformie Counterparty, zdecentralizowanej giełdzie, drugiej warstwie sieci bitcoin w ilości miliona sztuk. 

Token precolumbian reprezentuje mural ekwadorskiego artysty, Apitatána.

precolumbiantoken.com

Każdy z tokenów kosztuje 0,0015 BTC i otrzymuje się go jako zwrot w konsekwencji wysłania środków na podany adres. Wszystkie środki w ten sposób pozyskane wędrują do autora dzieła, jego współpracowników, deweloperów tokena oraz do miamskiego centrum sztuki, gdzie mural się znajduje. 

Aby jeszcze bardziej podnieść wartość tokena, zastosowano mechanizm “spalania tokenów”. Polega to na tym, że gdy spalimy 10 precolumbian tokenów, w zamian otrzymamy jednego “precolumbian.rare” tokena. (Dla 100, 1000 też są odpowiedniki). Za 10 tys. spalonych tokenów otrzymamy jednego “ultrarare” tokena. Sprawia to, iż milionowa pula tokenów staje się coraz mniejsza i potencjalnie podnosi ich wartość. 

Myślicie, że w ten sposób można uratować sztukę uliczną?

Sprawdźcie koniecznie nasz dział “Sztuka”, z którego dowiecie się więcej o inwestycji w światowe i polskie dzieła sztuki. 

Artykuł opracowany na podstawie wywiadu Decrypt.co.

BitcoincounterpartyDEXmiamiTokenTokenizacja
Komentarze (0)
Dodaj komentarz