Unia Europejska przegłosowała kwestię regulacji giełd kryptowalut

Unia Europejska niszczy anonimowość klientów giełd kryptowalut?

Gdy w Polsce mamy spore emocje dotyczące podatków, w Unii Europejskiej przegłosowano istotne przepisy dotyczące działalności giełd kryptowalut. Czwartek był dniem w którym przegłosowano jeszcze większe obniżenie anonimowości giełd pod względem użytkowników i informacji na ich temat. Jak mówił łotewski eurodeputowany Krisjanis Karins:

„Przestępcy wykorzystują anonimowość do prania nielegalnych zysków lub finansowania terroryzmu. Przepisy te pomagają rozwiązać zagrożenia dla naszych obywateli i sektora finansowego, umożliwiając lepszy dostęp do informacji na temat osób stojących za firmami oraz poprzez zaostrzenie zasad regulujących wirtualne waluty i anonimowe karty przedpłacone.”

Inny eurodeputowany z Holandii również odniósł się do sprawy:

„Co roku tracimy miliardy euro na procesie prania pieniędzy, finansowania terroryzmu, uchylania się od podatków i unikania podatków czyli pieniądze, które powinny zostać przeznaczone na finansowanie naszych szpitali, szkół i infrastruktury. Dzięki tym nowym przepisom wprowadzamy bardziej rygorystyczne środki, rozszerzające obowiązek podmiotów finansowych do podejmowania należytej staranności wobec klienta. „To zaświeci światło tym, którzy ukrywają się za firmami i różnymi instytucjami finansowymi i utrzymują nasze systemy finansowe w czystości. Zasady te przyniosą również ogromne korzyści krajom rozwijającym się i ich walce z nielegalnym odpływem pieniędzy, które są rozpaczliwie potrzebne do inwestowania we własne społeczeństwa. „

W związku z tym platformy wymiany kryptowalut i dostawcy usług muszą być zarejestrowani i będą musieli stosować kontrolę należytej staranności dla klientów, przy jednoczesnym przestrzeganiu wymogów weryfikacji klienta. Zaktualizowana dyrektywa, której rozszerzenie obejmie wszystkie formy dostawców usług w zakresie wymiany kryptowalut, zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie w dniu dzisiejszym tj. 22.04.2018. Państwa członkowskie UE będą miały 18 miesięcy na przeniesienie przepisów do odpowiednich przepisów krajowych. Czy uważacie zatem, że Unia Europejska zbyt mocno ingeruje w kwestie informacji dotyczące inwestorów? Czy jest to stanowisko słuszne czy też nie? Zapraszamy do dyskusji. O dalszych działaniach organów wspólnoty europejskiej będziemy informować na bieżąco.

AMLUnia Europejska
Komentarze (7)
Dodaj komentarz
 • Jus

  To jest bez sensu, bo prawdziwi przestępcy chcący zachować anonimowość działalności zmiksują bitcoiny (mikser bitcoin) lub skorzystają z usług kogoś nie anonimowego tak jak z kartami prepaid, a uczciwi ludzie dostaną po du..ie od urzędów podatkowych aby rządy mogły kontrolować cenę walut i abyśmy byli jak stado owiec.

 • Jus

  Nie wszyscy co posiadają bitcoiny skorzystali z giełd. Niektórzy będą je mieli z innych źródeł lub dostaną za towary i będą omijać fiat.

 • Jus

  Mogą niektóre osoby zangażować się i sprzedawać na ulicy btc ( bez opcji w aplikacji) jak cinkciaże, koniki namawiając do kupna po dużo wyszej cenie tylko po to aby ktoś nabył anonimowo, a on zarobił.

 • kryptomaniak

  A moim zdaniem idzie to w dobrym kierunku i wyjdzie na korzysc wszystkim (o ile nie przesadza z podatkami). Weryfikacja powinna dotyczyc kazdego, natomiast udostepnianie takich danych powinno byc tylko i wylacznie na wniosek policji (w przypadku kradziezy), badz US jesli istnieje podejrzenie omijania placenia podatkow.

 • miłośnik crypto

  ja crypto zdobywam już prawie 2 lata z klikania. wyklikane waluty crypto wysylałem/am na portfelik exodus, konwerutuje na btc i kupuje udziały na miner gate i hashflare. tam się kopia , a ja dalej klikam. co potem zobaczymy…

  • Podbis

   Ty tak na serio w tym momencie? minergate i hashflare? 😀

 • dfk

  Ok unia unią a co z resztą? Będzie kwitła jak należy! i o to chodziło. Należało by wymienić kraje które nie są w uni i tu się zaczyna cała zabawa! Ludzie chcą być wolni i będą wolni. Fakt trochę nastraszą ludzi którzy przejdą z giełdy na giełdę jak stado baranów ale efekt końcowy będzie taki sam – kto chce żyć jak wolny człowiek będzie tak właśnie żył.