Abucoins

Bitmarket
bundesbank
Bitcoin

Szef Bundesbank proponuje konkurencyjną do Bitcoina kryptowalutę

Jens Weidmann, będący szefem niemieckiego banku centralnego Bundesbank, wychodzi z inicjatywą utworzenia kryptowalut przez banki centralne, by konkurować z Bitcoinem. Wg Weidmanna decentralizacja kryptowalut i brak centralnych władz mogą w przyszłości pogorszyć skutki ewentualnego kryzysu finansowego.

Weidmann jest uważany za jedną najbardziej wpływowych postaci w świecie europejskich finansów. Jego słowa odbiły się szerokim echem, zwłaszcza w społeczności kryptowalut. Bowiem to co on uważa za wadę, dla większości zwolenników cyfrowego pieniądza jest właśnie największą zaletą.

Spore wahania kursu i niestabilność rynku kryptowalut zraziły wielu użytkowników. Wierzy, że banki centralne stworzą własne kryptowaluty, by zapewnić i przekonać zwykłych obywateli, iż są one bezpieczne i stabilne. Podkreśla również, że wprowadzenie cyfrowych walut zniweluje konieczność użycia gotówki. Zamiast fizycznego przychodzenia do banku lub bankomatu klienci będą mogli zrobić to online.

W czasach kryzysu, kiedy ludzie mają tendencję do wypłacania pieniędzy z ich kont bankowych, by uzyskać wrażenie bezpieczeństwa i kontroli nad własnymi pieniędzmi, powodują zjawisko paniki bankowej

– powiedział Weidmann dla Businessinsider

Panika bankowa to w uproszczeniu zjawisko występujące, gdy ludzie tracą zaufanie co do wypłacalności banku. „Szturmują go” w celu wypłaty pieniędzy, co paradoksalnie pogłębia problemy banku i skutkuje samospełniającą się przepowiednią faktycznych problemów banku. W najgorszym zaś przypadku prowadzi do jego upadku.

Trudno nie odnieść wrażenia, iż Weidmann tak naprawdę dba przede wszystkim o interes banków. Kryptowaluty powstały głównie po to, aby były zdecentralizowane – aby to zwykły użytkownik miał pełną kontrolę nad swoimi środkami. Deponując pieniądze w banku takiej kontroli nie mamy, powierzając pieniądze stronie trzeciej. Słowa szefa Bundesbanku o potrzebie stworzenia scentralizowanej cyfrowaluty z władzami centralnymi są zatem zaprzeczeniem tej idei i najprawdopodobniej próbą kontrolowania kryptowalut przez sektor bankowy. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na słowa Weidmana dotyczące likwidacji gotówki w obiegu, co najprawdopodobniej będzie skutkować większymi wpływami banków.

 

MW.

 

Podziel się:
Kantor bitcoin bez rejestracji

Blog Prezesa

Ten artukuł ma 5 komentarzy

 1. krypciak Reply

  Wiedziałem że banki zechcą położyć łapy na kryptowaluty, widać że czują się zagrożone. I dobrze. Ale nazywajmy rzeczy po imieniu: scentralizowana kryptowaluta nie jest już kryptowalutą. Banki stworzą coś nowego i zapewne się to nie przyjmie

 2. cyrpticwritings Reply

  Trochę naiwne myślenie z jego strony, a gość wydaje się mądry. No ale ratować gangsterkę trzeba

 3. Amadek Reply

  Widać mocarstwowe zapędy Niemiec nie mają granic skoro wkraczają nawet na rynek kryptowalut.
  Ale po co nam niemiecka waluta skoro mamy Bitcoina? Nie widzę powodu aby się przesiadać.

 4. Gregor Reply

  Jasne i proste, to jest zaprzeczenie calej idei. Jawna proba kontroli kasy przez mafie (banki centralne)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *