Nowe regulacje dotyczące kryptowalut w Australii

Australia jest jednym z tych krajów, które patrzą na Bitcoina i kryptowaluty przychylnym okiem. Nowe regulacje mają kłaść nacisk na procedury przeciwdziałające praniu brudnych pieniędzy. Wzmocnione zostaną także kompetencje i rola tamtejszego regulatora Centrum Monitorowania Transakcji (AUSTRAC).

Niespełna dwa tygodnie temu informowaliśmy, iż część polityków australijskich chce podążyć śladem Japonii i uznać Bitcoina za pełnoprawną walutę. Przypomnijmy, iż od 1 kwietnia br. Bitcoin ma status oficjalnej waluty w Japonii, jest tam zatem równy statusem dolarowi, euro czy też frankowi szwajcarskiemu. W praktyce oznacza to np.: możliwość zapłaty podatku lub kupna domu bezpośrednio za Bitcoiny bez potrzeby wymiany na inną walutę. Z kolei Australijski rząd coraz bardziej przygląda się technologii blockchain. To jednak już nie powinno być zaskoczeniem, gdyż w ostatnim czasie bardzo wiele rządów zabiera głos w sprawie tej technologii, np.: Chiny, Rosja, USA czy też Unia Europejska.

W związku zatem z dużym zainteresowaniem kryptowalutami i technologią blockchain australijski rząd przygotował kolejny pakiet ustaw. Regulacje, choć w pewnym stopniu ingerują w prywatność użytkowników, to jednak wydają się być konieczne, aby możliwa była szersza akceptacja Bitcoina. Pozwoli to uniknąć sytuacji takich jak w Indiach, gdzie wskutek „Bitcoinowego boomu” działało wielu oszustów. Żerowali oni na dramacie Hindusów, którzy niejednokrotnie stracili oszczędności swojego życia po tym jak tamtejszy rząd wycofał z obiegu banknoty o najwyższych nominałach. Innym przykładem może też być pamiętna sprawa funduszy ETF Bitcoin – jednym z głównych argumentów odmownych SEC był właśnie brak odpowiednich regulacji.

regulacje
źródło: ministerjustice.gov.au

Procedury przeciwdziałające praniu brudnych pieniędzy zostały wprowadzone wcześniej w Chinach po kontroli PBoC. Obecnie wdraża je Australia. Jak przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości wszystko w trosce o bezpieczeństwo użytkowników oraz większy komfort działania dla dostawców usług:

Ustawy uzupełnią lukę prawną wprowadzając dostawców usług kryptowalutowych pod jurysdykcję AUSTRAC; wzmocnią możliwości oddziaływania AUSTRAC, a także siłę środków; zwiększą możliwości działania służby celnej na granicach, a także przyniosą regulacyjną ulgę dla przemysłu poprzez deregulację sektorów przemysłu niskiego ryzyka.

MW.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze